Smartfónom sa darí! Prichádza doba smartfónová?

Trh inteligentných telefónov s otvoreným operačným systémom narástol za prvý kvartál 2010 až o takmer 70 percent. Stále suverénne víťazí OS Symbian.

Apple iPhone 3GS

Apple iPhone pravdepodobne odštartoval smartmániu. Nákup a inštalácia aplikácií nikdy nebola tak jednoduchá. Od jeho uvedenia podiel inteligentných telefónov neustále narastá. Navyše sa na trhu objavilo množstvo telefónov s OS Android. Len za prvý štvrťrok 2010 sme zaznamenali až 50 nových smartfónov, pričom až 26 z nich beží na OS Android. Nasleduje Symbian od Nokie s 13 telefónmi a samozrejme Windows Mobile či Palm.

Takmer 20 miliónov smartov mesačne!

Objem smartfónov dodaných na svetový trh v prvom kvartáli tohto roka, podľa zverejnenej májovej správy analytickej spoločnosti Canalys, narástol medziročne o 66,9 %. Za prvé tri mesiace tohto roka sa totiž predalo až 55,2 milióna kusov smartfónov. Analytická správa Canalys rozdelila trh smartfónov aj z pohľadu spôsobu ovládania. S 59,1 % podielom tak dominujú dotykové displeje. Medziročne ich objem narástol o 187,2 %. Naopak, pokles zaznamenali klasické telefónne klávesnice. Ich objem sa prepadol o 39,2 % na približne 7,5 milióna kusov. Trhový podiel tak dosiahol 13,5 % a medziročne sa takmer dvojnásobne znížil. Naopak počet dodaných smartfónov s hardvérovou QWERTY klávesnicou narástol oproti prvému kvartálu 2009 o 60,6 % na vyše 15 miliónov kusov. Ich trhový podiel dosiahol 27,3 %.

HTC Desire

Nokia, HTC, Apple… všetci rástli

Prekvapením je Motorola, ktorá narástla v porovnaní s rokom 2009 až o 136,8 percent. Jej smartfóny bežia na OS Android, takže úspech možno pripísať i tomuto operačnému systému. HTC, ktorá sa stala štvorkou v celkovom rebríčku dodávateľov, podľa správy Canalys dodala na trh vyše 2,8 milióna kusov, čím v tomto segmente dosiahla podiel 5,1 %. Nokia na trh uviedla takmer dvojnásobok smartfónov v porovnaní s prvým štvrťrokom 2009. Celkovo za prvý kvartál 2010 totiž na trhu distribuovala až 21,5 mil. kusov smartfónov. Líderstvo na trhu si tak neustále drží s obrovským náskokom, čomu vďačí najmä za množstvo modelov s OS Symbian. Jej trhový podiel však klesol zo 41,4 na 38,8%. Veľmi dobre je na tom i americký výrobca RIM, ktorého produkty poznáte pod označením BlackBerry. Takmer 11 mil. smartfónov a 19,2-percentný trhový podiel nemôže robiť tejto spoločnosti vrásky. A čo Apple? Myslím, že takmer 9 miliónov iPhonov hovorí za všetko. Pozrite si priloženú tabuľku.

tabulka Canalys 2010

 

Komentáre k článku