Smart Vision EQ Fortwo – recept na mestský automobil budúcnosti?

ZDROJ | Daimler

Oficiálne mal byť predstavený na autosalóne, ktorý sa koná 14.–24. 9. 2017 vo Frankfurte nad Mohanom, ale automobilka Smart patriaca do koncernu Daimler predstavila svoj koncept autonómneho elektromobilu Smart Vision EQ Fortwo už na konci augusta.

Pozrite siFiat Chrysler spája sily s Intelom a BMW. Pre autonómne autá

Smart nie je vo výrobe mestských elektromobilov žiadny nováčik. Ale kým súčasné elektromobily Smart ED sú modifikáciou vozidiel so spaľovacím motorom, Vision EQ Fortwo je od počiatku vyvíjaný ako elektromobil. Zároveň využíva technológie vyvíjané pre vozidlá  Mercedes-Benz EQ.


ZDROJ | Daimler

Podľa Annette Winkler, šéfky značky Smart,  je nový Smart Vision EQ Fortwo predobrazom budúcich zdieľaných vozidiel. Začiatkom tohto roka spoločnosť Daimler oznámila plány na vybudovanie systému samojazdiacich zdieľaných vozidiel na báze plne autonómnych áut, orientovaných na život v meste.

https://www.youtube.com/watch?v=4Afk82PW_Y4

Smart Vision EQ Fortwo, ktoré bude mať oficiálnu premiéru práve na frankfurtskom autosalóne, má byť prvou časťou tejto vízie. Robotické auto bez volantu a bez pedálov bude jazdiť úplne bez obsluhy. Je teda jasné, že ide o koncept, ktorý nie je zďaleka pripravený zaplaviť ulice a zmeniť život veľkomiest. Ale, povedané ústami klasika, ani Rím nebol postavený za jediný deň.

Pozrite siNemci zavedú etické pravidlá pre autonómne autá

V každom prípade však ide o pokročilú technológiu, ktorá demonštruje, kam sa uberá budúcnosť cestnej osobnej dopravy. Ako už naznačuje jeho názov, pôjde o dvojmiestne vozidlo. Batéria s kapacitou 30 kWh by mala zabezpečiť dojazd 256 km na jedno nabitie, čo je pre účely dopravy v meste postačujúce.

ZDROJ | Daimler

Používatelia si budú môcť privolať auto pomocou aplikácie v smartfóne. V prednej časti karosérie je umiestnený veľkoplošný displej, určený na zobrazovanie rôznych informácií – napríklad, že sa auto nachádza na ceste k zákazníkovi, po príjazde ho pozdraví, ale môže neverbálne komunikovať aj s chodcami na prechode a podobne – viď video vyššie.

ZDROJ | Daimler

Ďalší zobrazovací panel bude na dverách, ktoré sa otvárajú nad zadnou nápravou. Veľká obrazovka nechýba ani vo vnútri vozidla. Pôjde o multifunkčný systém schopný zobrazovať rôzny obsah v závislosti od preferencií pasažiera, či dvojice pasažierov. Funkcie Vision EQ Fortwo bude možné ovládať mobilom, alebo pomocou hlasových príkazov.

Pozrite siHyundai mení stratégiu, staví na elektromobily

Daimler sa na elektromobily zameriava so všetkou vážnosťou. Tvrdí, že do roku 2022 plánuje uviesť viac ako desiatku nových vozidiel s elektrickým pohonom v celej škále veľkostí – od malých autíčok Smart, až po veľké SUV. Plne autonómne autá sú však trochu tvrdším orieškom. Koncepcia s totálnym autopilotom, teda bez možnosti manuálneho riadenia vodičom, bude mať pravdepodobne istý čas problémy aj s legislatívcami. Ale niekto tú cestičku do budúcnosti vyšliapať musí. Daimler v tom rozhodne nebude sám.

ZdrojDaimler

Komentáre k článku