Služba Fotky Google dokáže rozpoznať text na vašich fotografiách

Google v tichosti pridal do svojej služby Fotky (Google Photos) automatické skenovanie textu na fotografiách, podľa ktorého je následne fotografie možné vyhľadávať a samotný text aj kopírovať do iných aplikácií.

Google postupne aplikuje svoje technológie založené na umelej inteligencii a automatickom spracovaní dát do všetkých svojich služieb. Najnovšie sa Fotky Google naučili rozpoznávať text na fotografiách, vďaka čomu je možné v tejto službe vyhľadávať fotografie podľa nápisov a textov, ktoré sa na nich objavujú.

Služba dokáže automaticky rozpoznať všetky texty na fotografiách, ale aj na snímkach obrazovky, z ktorých je možné rozpoznaný text aj jednoducho kopírovať a vložiť do iných aplikácií pre jeho zdieľanie alebo ďalšiu úpravu. Pre kopírovanie textu stačí kliknúť na ikonu funkcie Google Lens v aplikácii.

Na túto novinku najprv upozornil používateľ hunterwalk na sociálnej sieti Twitter, na čo na druhý deň novinku oficiálne potvrdila aj spoločnosť Google.

Rozpoznanie textu je dostupné vo webovej verzii služby, ako aj v jej mobilnej aplikácii pre operačný systém Android a iOS. Google bude funkciu uvoľňovať postupne na strane serveru. Pre jej využitie nie je potrebný žiaden ďalší krok zo strany používateľa, aplikácia zanalyzuje knižnicu a všetky texty automaticky.

V našom prípade ešte vyhľadávanie podľa textov na obrázku nefungovalo celkom spoľahlivo, aplikácia dokázala podľa kľúčových slov nájsť len niektoré fotografie. Kopírovanie textu nám však fungovalo bezchybne aj v prípade textov v slovenskom jazyku najmä v prípade snímok obrazovky.

Nová funkcia si nájde využitie najmä v situáciách, kedy potrebujete do zariadenia prepísať dlhší text alebo komplikované heslo k Wi-Fi sieti. Keďže však rozpoznávanie textu prebieha na strane serveru, text môžete z fotografií kopírovať iba v prípade, že je zariadenie pripojené k internetu.

Zdroj9to5Google

Komentáre k článku