Slovenský prezident otvoril Výskumné centrum ESET na FIIT STU

Prestrihnutím diernej pásky, ktorá sa ešte pred päťdesiatimi rokmi používala na vkladanie údajov do vtedajších počítačov, otvoril dnes slovenský prezident Andrej Kiska Výskumné centrum ESET. Centrum je spoločným projektom slovenskej spoločnosti ESET, Slovenskej technickej univerzity (STU) a Univerzity Komenského v Bratislave (UK). V priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií STU bude študentom oboch univerzít poskytovať konzultácie pri príprave rôznych vedeckých prác a priestor na realizáciu praktických experimentov v oblasti informačnej bezpečnosti.

Výskumné centrum ESET

V priestoroch budú taktiež prebiehať cvičenia voliteľného predmetu Základy reverzného inžinierstva. „V ESETe používame reverzné inžinierstvo najmä na odhalenie skrytej činnosti vírusov a iného škodlivého kódu, je však využiteľné aj v iných oblastiach informačných technológií, napríklad na analýzu či optimalizáciu kvality a spoľahlivosti kódu. Vďaka spolupráci s dvomi najlepšími slovenskými univerzitami sa nám podarilo otvoriť predmet, ktorého obsah budú môcť v pracovnom živote využiť absolventi až troch fakúlt,“ vysvetľuje Juraj Malcho, riaditeľ výskumu a vývoja spoločnosti ESET, ktorý bude centrum riadiť. Na predmet sa môžu cez informačný systém svojej fakulty prihlásiť študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky STU (FEI STU), Fakulty informatiky a informačných technológií STU (FIIT STU) a Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (FMFI UK).

Výskumné centrum ESET

Výskumné centrum ESET otvorili okrem prezidenta Kisku, ktorý je absolventom bývalej Elektrotechnickej fakulty STU, aj rektor STU Robert Redhammer, rektor UK Karol Mičieta a generálny riaditeľ spoločnosti ESET Richard Marko. Na mieste podpísali všetky zúčastnené inštitúcie memorandum o spolupráci. ESET zamestnáva vo svojej bratislavskej centrále a košickej pobočke mnoho absolventov zúčastnených fakúlt pracujúcich nie len na zlepšení detekcie škodlivého kódu, ale aj na samotnej architektúre antivírusového softvéru. Napríklad vývoj nového bezpečnostného radu pre firmy, ktorý ESET čoskoro uvedie na trh, by jednej osobe trval 55 rokov.

Výskumné centrum ESET

POZN: Portál TECHBOX.sk je partnerom Denníka N, ktorého investormi sú aj šiesti spoluzakladatelia Esetu.

Zdroj a foto: ESET

Komentáre k článku