Slovenský Innovatrics ukázal svetovú funkciu – IFace 3.0

ZDROJ | Innovatrics

Na Slovensku máme obrovské množstvo šikovných ľudí, čo dokazuje aj ďalšia firma s celosvetovým pôsobením – Innovatrics. Tá sa už roky venuje bezpečnostným systémom, pričom najnovšie predstavila svoju horúcu novinku, IFace 3.0. Softvér vďaka kamere overí totožnosť používateľa za pár sekúnd, nepotrebuje ani odtlačok prsta.

„Vďaka IFace 3.0 sme dnes schopní poskytovať spoločnostiam po celom svete jedinečné multimodálne riešenie na manažment identít, ktoré vie kombinovať možnosti našich biometrických technológií či už v oblasti rozpoznávania odtlačkov prstov alebo tváre,“ hovorí Ján Lunter, CEO spoločnosti Innovatrics.

ZDROJ | Innovatrics

IFace 3.0 označuje Innovatrics ako revolúciu v oblasti biometrie tváre. Nie je ďaleko od pravdy, keďže tento systém je poriadne komplexný. Softvér od Innovatricsu poskytuje štyri rôzne funkcie:

1.     Monitoring a kontrola

Vďaka monitoringu je možné priebežne monitorovať a kontrolovať osoby na konkrétnom mieste (napr. letisko, štadión apod.). Systém má podľa spoločnosti monitorovať video dáta v reálnom čase a v prípade, že sa v zábere objaví tvár, ktorá je na zozname hľadaných (blacklist/whitelist), je daná tvár označená červeným štvorcom s výrazom WANTED alebo zeleným VIP.

ZDROJ | Innovatrics

2.     Autentifikácia (overenie identity)

Pre bežného používateľa najdôležitejšia funkcia, ktorá overuje identitu pomocou biometrického rozpoznania tváre. Navyše ponúka registráciu, autentifikáciu alebo odstránenie zaznamenaných používateľov. Využitie by si funkcia mohla nájsť napríklad v bankomatoch.

3.     Štatistiky pohybu osôb

Táto funkcia má spracovávať základné štatistiky zaznamenaných osôb ako počet prichádzajúcich ľudí, analýzu zaznamenaných osôb podľa veku a pohlavia a pod. Aj toto všetko má prebiehať v reálnom čase a v grafickom spracovaní.

4.     ICAO kontrola kvality

Posledná funkcia IFace 3.0 umožňuje meranie kľúčových kvalitatívnych parametrov fotografie v reálnom čase. Fotky, ktoré sú použité pre formálne účely (cestovné doklady, identifikačné karty) musia podľa Innovatrics spĺňať určité kritériá kvality (natočenie tváre, nasvetlenie, kontrast, rám okuliarov, otvorenie očí a pod.).

IFace ICAO check dokáže vyhodnocovať všetkých 18 parametrov v reálnom čase. Kontrola kvality obrazu je v súlade so štandardmi ISO/IEC 19794-5 a ICAO (International Civil Aviation Organization)

„Technológia IFace 3.0 bola navrhnutá tak, aby bola jej integrácia do systémov čo najjednoduchšia. Prináša dramatický pokrok v oblasti rozpoznávania tváre najmä vďaka jej presnosti a celkovej rýchlosti overovania. Je optimalizovaná aj pre mobilné aplikácie, a tak sa stáva oveľa zaujímavejšou z pohľadu jej využitia predovšetkým v bankovom resp. inom komerčnom sektore, kde bude nevyhnutná dvoj a viacfaktorová autentifikácia,“ dodáva Ján Lunter.

IFace Mobile

Nová technológia je určená predovšetkým mobilným systémovým integrátorom, ale aj bankovým a iným komerčným organizáciám, ktoré majú záujem využívať biometriu tváre alebo tzv. selfie login ako súčasť dvoj či viacfaktorovej autentifikácie v mobilných aplikáciách.

ZDROJ | Innovatrics

IFace Mobile predstavuje bezpečné a používateľsky nenáročné riešenie, ktoré dokáže integrovať biometriu tváre do mobilných aplikácií bez akýchkoľvek komplikácií. Celý proces overenia identity zvládne bežný smartfón do 500 milisekúnd (vrátane tvárovej detekcie, vyhľadania vzorov a určenia zhody). Veľkosť aplikácie nepresiahne 10MB.

IFace Mobile bolo zatiaľ vytvorené len pre Android platformu, podľa Innovatrics sa však pripravuje aj iOS verzia, ktorá bude dostupná čoskoro.

Verifikácia prebieha v dvoch krokoch – prostredníctvom PIN kódu a biometrickým overením identity na základe rozpoznania tváre. Po úspešnej verifikácii sa používateľovi rozbalí základné menu pre služby mobilného bankingu.

ZDROJ | Innovatrics

Výnimočnou vlastnosťou systému má byť fakt, že po celý čas práce s aplikáciou prebieha biometrická kontrola používateľa. Akonáhle IFace Mobile zistí čo i len drobné odchýlky alebo nezhody s tvárovým vzorom prihláseného používateľa, preruší proces a rozostrí obrazovku zariadenia tak, aby bola nečitateľná.

ZDROJ | Innovatrics

 

Z pohľadu bezpečnosti ide o unikátnu funkciu, ktorá dovoľuje používanie aplikácie len oprávnenému používateľovi aj po samotnom prihlásení resp. po celý čas aktívneho využívania aplikácie. Nemalo by sa tak stať, že po prihlásení a následnom odcudzení mobilného telefónu bude môcť s aplikáciami pracovať ktokoľvek iný.

Innovatrics pre IFace 3.0 vydala aj SDK pre developerov, vďaka čomu si túto funkciu môže do svojej aplikácie pridať akákoľvek spoločnosť. Očakávanými klientmi budú nielen banky, ale aplikácie s ochranou či dokonca samotní výrobcovia smartfónov.

ZDROJ | Innovatrics

Ak ste o Innovatrics ešte nepočuli, nebudem sa vám čudovať. Nejde o spoločnosť, s ktorej menom sa denne môžete stretávať, no určite sa môžete stretnúť s jej produktmi. Innovatrics totiž patrí už niekoľko rokov ku globálnej špičke v oblasti biometrie.

Počas svojho dvanásťročného pôsobenia úspešne realizovala viac ako 500 projektov po celom svete založených na identifikácií odtlačkov prstov či iných biometrických údajov. Riešenia Innovatrics sú využívané napr. pri modernizácii volebných systémov, sčítaní obyvateľstva, hraničných kontrolách, pri registrácii účastníkov veľkých podujatí alebo sú integrované aj v rámci verifikačných či dochádzkových systémov.

ZdrojInnovatrics

Komentáre k článku