Slovensku chýbajú IT špecialisti

ZDROJ | Danial RiCaRoS

Slovensku podľa Asociácie kybernetickej bezpečnosti nielenže chýba množstvo odborníkov, ale čaká nás množstvo opatrení na zlepšenie počítačovej bezpečnosti.

O tom, že nám chýbajú ítečkári nepočujeme tento rok po prvý raz. Napriek tomu sa zdá, že školstvo rieši iné problémy, ako umiestniť absolventov tam, kde je obrovská diera na trhu. Dnes už nikto nepochybuje, že veľká časť súkromných, firemných, no aj strategických informácií sa bude nachádzať v digitálnom priestore a ich hodnota bude rásť. Pandémia koronavírusu len podčiarkla tento trend.

ZDROJ | Logitech

„Trpíme akútnym nedostatkom kvalifikovaných ľudských zdrojov v kybernetickej bezpečnosti,“ hovorí Ivan Makatura, predseda Asociácie kybernetickej bezpečnosti.

Pozrite siČo nás čaká v budúcom roku?

Situácia sa stáva v niektorých sférach kritickou. Vďaka nízkej odbornosti pracovníkov narastajú incidenty kybernetickej bezpečnosti. Vďaka práci z domu sa v mnohých prípadoch znížila úroveň zabezpečenia, čo hekeri v mnohých prípadoch využili.

Odborníci z univerzity v San Diegu odhadujú, že vo svete chýba viac než milión odborníkov. Do konca roka toto číslo môže narásť až 3,5 milióna!

Európsky parlament prijal minulý rok Nariadenie o kybernetickej bezpečnosti. Jeho priamym dôsledkom je úprava kompetencií inštitúcií v jednotlivých členských štátoch. Nariadenie zároveň zaväzuje Európsku agentúru pre kybernetickú bezpečnosť pripraviť návrh schémy certifikácie výrobkov, procesov a služieb kybernetickej bezpečnosti.

Okrem toho sa dokončuje nová legislatíva, ktorá prinesie založenie Európskeho centra odvetvových, technologických a výskumných kompetencií v kybernetickej bezpečnosti a tiež siete národných koordinačných centier.

ZDROJ | Pixabay

Ako je na zvýšený nápor agendy pripravené Slovensko? Podľa Makaturu by sme potrebovali aspoň tisíc špecialistov pre prevádzkovanie základných IT služieb, päťsto manažérov kybernetickej bezpečnosti a minimálne sto audítorov.

Tento rok (okrem iného) čaká Slovensko implementácia európskej legislatívy, novelizácia zákona o kybernetickej bezpečnosti, nová národná stratégia kybernetickej bezpečnosti a tiež prvé audity kybernetickej bezpečnosti u prevádzkovateľov základných služieb.

S kybernetickou bezpečnosťou úzko súvisí ochrana osobných údajov. Európskej únii sa doteraz nepodarilo vyrokovať podmienky spracovávania osobných údajov s USA a Veľkou Britániou podľa svojich predstáv.

ZDROJ | Microsoft

Rezorty školstva, regionálneho rozvoja a informatizácie majú pred sebou výzvu, ktorá presahuje dve volebné obdobia. Neostáva nám nič iné, ako dúfať, že konečne pochopia naliehavosť situácie a ukážu svoju kompetentnosť.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku