Slovensko nie je jedinou krajinou, kde sa ničia zdieľané bicykle a kolobežky

ZDROJ | Actu.fr

Zdieľané bicykle a kolobežky, ktoré sa objavili v kontajneroch, na internetovom bazáre či hodené v jazere nie sú fenoménom iba na Slovensku. Podobné prípady sa dejú po celom svete.

Komentáre typu „toto by sa v zahraničí stať nemohlo“ alebo „toto je možné iba na Slovensku“ vychádzajú zo stereotypov, ktoré máme o zahraničných krajinách a tiež o našej domovine. Každý stereotyp samozrejme vychádza do istej miery z pravdy, nikdy ale nemôžeme zovšeobecňovať a pripisovať nejaké vlastnosti celej spoločnosti.

Pozrite siZdieľané kolobežky Mint už brázdia ulice Bratislavy

Väčšina z nás si asi nenecháva odomknuté domy ako to môžeme vidieť na dedinách vo Švajčiarsku, no tiež nemôžeme povedať, že sa na Slovensku kradne a ničí všetko, čo nie je primontované k zemi.

Búrlivú internetovú diskusiu rozprúdili fotky zdieľaných bicyklov, ktoré krátko po uvedení v Bratislave, skončili zničené vandalmi a hodené v kontajneroch. Nasledovali kolobežky Mint, ktorých polovicu pokradli rôzne indivíduá. Poďme sa pozrieť na príklady z ostatných krajín, kde zaviedli zdieľané formy dopravy.

Najnovšie sa napríklad objavila fotka  kolobežiek vo francúzskom meste Lyon, ktoré sa podarilo nájsť a vytiahnuť z miestnych riek. Viac ako sto kolobežiek na dne francúzskych riek spôsobuje ekologické zaťaženie kvôli lítiu, ktoré sa v batériách kolobežiek nachádza. V Lyone a v iných francúzskych mestách sa tomuto trendu pripisuje nahnevanosť občanov, ktorým množstvo kolobežiek a neexistencia pravidiel pre ich bezpečné šoférovanie a parkovanie prekáža.

Francúzsko nie je ojedinelým prípadom. V USA po spustení zdieľania elektrických kolobežiek Lime a Bird skončilo takmer 100 kolobežiek v kalifornskom jazere.

Krátko po spustení v San Franciscu bolo zničených alebo ukradnutých 200 zo 650 kolobežiek. Na Instagrame dokonca vznikol účet Bird Graveyard, ktorý každý deň dostáva desiatky fotiek z kolobežkového vandalizmu.

ZDROJ | Bird Graveyard

Pozrite siAké sú naše prvé dojmy zo SlovnafBAjk?

Výnimkou nie sú ani zdieľané bicykle. V anglickom Manchestri firma Mobike dokonca zrušila službu zdieľaných bicyklov práve kvôli krádežiam a vandalizmu.

Keď najbližšie budete čítať o tom, ako na Slovensku opäť ukradli kolobežky či zdieľané bicykle, spomeňte si na prípady zo sveta. Nie je to tu také zlé, ako môžeme mať niekedy pocit.

ZdrojThe Guardian,Euronews

Komentáre k článku