Slovenské riešenie pre wellbeing budov je vďaka KInIT ekologickejšie

Inteligentné budovy v sebe kombinujú wellbeing a energetickú úsporu, ktorá sa stáva nevyhnutnosťou. Slovenské riešenie Symbiosy však svoj ekologicky prístup opäť o niečo vylepšilo, a to za pomoci Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií.

Projekt Symbiosy, slovenského developera HB Reavis, sme vám už podrobnejšie predstavili aj našom článku – Slováci tvoria kancelárie budúcnosti. Ten sme pre vás pripravili ešte pred pandémiou nového koronavírusu a hovorili sme v ňom práve o tom, že Symbiosy pretvára budovy na inteligentné. Znamená to, že vytvára a udržuje wellbeing prostredie, nie len, pre prácu. To sme ešte netušili, aká bude dôležitosť tohto aspektu v súčasnej situácii.

Inteligentné riešenie v sebe kombinuje ovládanie na diaľku, zber informácií o budove a ľuďoch, ktorí sa v nej pohybujú, s vedomosťami o zdravom prostredí a organizácií či už času alebo priestoru, tak aby sa v budove efektívne pracovalo v zdravom prostredí. Zdá sa vám to sci-fi? Nie, toto je reálne fungujúci systém, ktorý si okrem svojich klientov už dnes užívajú všetci zamestnanci a návštevníci sídla HB Reavis.

Inteligentná budova môže pomôcť ochrániť pred komunitným prenosom Covid-19

Počas pandémie sa ukázalo, že Symbiosy je tiež účinným riešením zabraňujúcim šírenie vírusových ochorení. V priestoroch HB Reavis v Twin City na Nových Nivách v Bratislave nemala spoločnosť ani jeden komunitný prenos. Poslúžila detekcia kontaktov infikovaných a s veľkou pravdepodobnosťou aj sledovanie optimálnej vlhkosti v miestnosti, ktorá zamedzuje možnému šíreniu baktérií a vírusov.

Symbiosy ďalej dokáže sledovať a navrhovať úpravu hodnoty CO2, ktoré pri vyššej koncentrácií znižuje schopnosť koncentrovať sa, teploty, osvetlenia miestností, a ponúka tiež viacero organizačných nástrojov, ako je inteligentné rezervovanie zasadačiek, či možnosť objednať si občerstvenie, bez nutnosti opustiť miestnosť. To všetko má svoje výsledky v podobe zdravšieho prostredia.

Novou službou je aj možnosť tzv. Desk bookingu, ktorý má svoje opodstatnenie práve v čase implementácie hybridnej stratégie. Desk booking podporuje individuálne, ale aj skupinové plánovanie využívania kancelárskych priestorov presne podľa toho, ako si to biznis vyžaduje. Jednoducho, ak váš tím potrebuje byť spoločne vo vybranom priestore, ihneď vidíte už naplánované schôdzky v jednotlivých zónach a môžete si naplánovať váš priestor cez aplikáciu tak, ako to vám či vášmu tímu vyhovuje.

Pozrite siSlováci tvoria kancelárie budúcnosti

ZDROJ | Symbiosy

HB Reavis má wellbeing riešenie plne funkčné a v plnej prevádzke, no ešte nie sú v cieli. Aj napriek tomu, že produkt je reálne nasadený, nepoľavujú v inovovaní a zlepšovaní či už po technologickej alebo expertnej stránke. Stále totiž nachádzajú nové možnosti využitia nazbieraných dát. A tých majú skutočne obrovské množstvo. Zo svetiel, ventilácie, termostatov, ale aj zo zamestnaneckých kartičiek, ktoré 3-krát za sekundu vyšlú signál o svojej polohe.

HB Reavis badge má množstvo funkcií a nechýba ani praktická lokalizácia v priestore.

Množstvo dát otvára možnosti na nové riešenia vylepšenia životného prostredia budovy, ale aj energeticky efektívnejšieho fungovania budovy. Vďaka Symbiosy teda dokážete zistiť, kde v budove zbytočne plytváte energiami, aj keď si to na prvý pohľad neuvedomujete.

Spolupráca s KInIT pomáha odhaliť anomálie a šetriť energiu

HB Reavis má konkrétny prípad. V Twin City v jednej miestnosti mali celoročne nastavenú teplotu na 28 stupňov. Toto neefektívne nastavenie malo za následok zbytočné plytvanie energiou. Všimnúť si túto informáciu v rámci reportu a nastaviť dynamické optimálne vyhrievanie miestnosti nie je problém.

Avšak, len do momentu, kedy nemáte k dispozícii toľko dát, že takmer nie je v ľudských silách ho podrobne v zmysluplnom čase preštudovať a odhaliť nedostatky. HB Reavis preto nadviazal spoluprácu s výskumným inštitútom KInIT. Kempelenov inštitút inteligentných technológií sa zaoberá výskumom inteligentných technológií.

ZDROJ | HB Reavis / Marián Svítek

KInIT združuje a vychováva expertov orientovaných na umelú inteligenciu a viaceré oblasti informatiky v prepojení aj na ďalšie disciplíny ako analýza a spracovanie dát o používateľoch na webe, vrátane dezinformácií a modelovanie škodlivého správania, spracovanie a porozumenie prirodzeného jazyka, dátová analytika pre zelenú energiu, informačná bezpečnosť, etika a ľudské hodnoty v informačných technológiách. Ake výsledky priniesla táto výskumná spolupráca s HB Reavis pri spracovaní dát v rámci Symbiosy?

Vyhodnocovanie dát v hodinových intervaloch a hľadanie anomálií

Výskumný tím KInIT navrhol riešenie, ktoré dokáže zbierať dáta zo všetkých technológií v rámci Symbiosy a v hodinových intervaloch ich vyhodnocovať. Dôležitou vlastnosťou však je, že toto riešenie dokáže proaktívne vyhľadávať anomálie a upozorňovať na ne správcu. Ten tak dokáže, opäť na základe dát, vyhodnotiť, či ide o chybné nastavenie a nájsť riešenie.

Pozrite siHB Reavis pozná recept na priestory budúcnosti

Úspora energie nasadením tohto riešenia však nie je len na úrovni toho, aby správca budovy pri večernej obhliadke zhasol v miestnosti, ktorá už nie je rezervovaná na ďalší meeting. Za anomáliu môžeme považovať aj zamestnanca, ktorý preferuje miestnosti vysokými teplotami a často si rezervuje na meetingy zasadačky, v ktorých je dlhodobo nastavená nízka teplota. Symbiosy vie takémuto zamestnancovi odporučiť konferenčnú miestnosť, ktorá viac vyhovuje jeho preferenciám.

Malé krôčiky, ktoré robia veľké zmeny

Za anomálie tiež môžeme považovať manuálne prestavenie štandardných nastavení, ktoré zamestnanec neobnoví.

Môže sa zdať, že drobnosti, ako prestavenie teploty v miestnosti o pár stupňov, či občasné zabudnuté zasvietené svetlo v konferenčnej miestnosti, nemajú zásadný vplyv na spotrebu energií. V prípade budovy s flexibilnými konferenčnými miestnosťami na troch podlažiach, pričom každé podlažie má rozlohu približne 3 200 m2, teda v priestoroch HB Reavis v Twin City, sa úspora prejavila okamžite.

Komentáre k článku