Slovenská Ecocapsule mieri do výroby, poznáme jej cenu

ZDROJ | Ecocapsule

Keď sme vás v máji tohto roku informovali o zaujímavom projekte slovenského architektonického štúdia Nice Architects, bolo zaujímavé autonómne obydlie Ecocapsule ešte len v štádiu prototypu. Už vtedy však autori projektu odhalili zámer spustiť do konca roka malosériovú výrobu.

Pozrite siEcocapsule – slovenský projekt sa chystá preraziť vo svete

To sa v podstate podarilo, keďže za týmto účelom vytvorená Ecocapsule s. r. o. prijíma objednávky na prvých 50 kusov. Tie by mali záujemci dostať v priebehu budúceho roka. Objednávku je potrebné garantovať zložením dvetisíc eurovej zálohy. Uvádzacia cena však nebude nízka. Suma 79 900 EUR je viac ako dvojnásobkom ceny niektorých konkurenčných projektov. Napríklad český modulárny Freedomek v najmenšej verzii kontajneru s obytnou plochou 22 m2 stojí 784 tisíc Kč (cca 29 tisíc Eur) bez DPH.

ecocapsule-interier
ZDROJ | Ecocapsule

Hoci je obytná plocha Ecocapsule len 8m2, porovnávanie s Freedomkom trochu pokrivkáva. Ide totiž o odlišné koncepcie. Kontajner Freedomku sa síce takisto ľahko transportuje, je však určený na stabilné zakotvenie na základových vrutoch a tam sa pripojí na inžinierske siete ako bežný dom.

Ecocapsule sa môže podľa potreby premiestňovať, nevyžaduje prípravu základov a neviaže sa ani na vodovodnú, či elektrickú prípojku a kanalizáciu. V cene má navyše vlastnú veternú a solárnu minielektráreň s výkonom 750W (veterná) a 600W (solárna), resp., aj zásobník dažďovej vody.

ecocapsule-exterier
ZDROJ | Ecocapsule

Spoločnosť Ecocapsule na svojich stránkach uvádza, že prijíma predobjednávky aj na produkciu v roku 2017, kedy by cena eko-obydlia mala klesnúť pod 79 000 EUR. Potrebné je zložiť zálohu 300 EUR. Za cenu zodpovedajúcu cene dvojizbového bytu v nejednom okresnom meste je určite možné kúpiť aj komfortne vybavený obytný príves, ktorý nemá najmenší problém s mobilitou. Opäť mu však chýba ten fenomén trvale udržateľného bývania a unikátny dizajn. Uvidíme, aká bude odozva trhu. V priaznivom prípade vznikne na Slovensku z originálneho nápadu zaujímavý výrobný podnik.

https://www.youtube.com/watch?v=aa5GpZ8HK1A

ZdrojEcocapsule

Komentáre k článku