Slováci vyvinuli Mask Detector – AI zistí, či máte rúško kdekoľvek

ZDROJ | CogneXa

Slovenská firma CogneXa vyvinula AI technológiu, ktorá po napojení na kamerový systém dokáže vyhodnotiť, či má človek nasadené rúško na tvári, alebo nie a následne zareagovať. Systém ponúka obrovské využitie v prostriedkoch verejnej dopravy, nákupných centrách, nemocniciach, fabrikách, letiskách – v podstate všade, kde sú nainštalované bezpečnostné kamery.

Momentálne je povinné nosenie rúšok v prostriedkoch verejnej dopravy, nové opatrenie vlády Igora Matoviča však zaviedlo povinnosť ich nosenia všade, okrem vlastných domovov.

Ako funguje Mask Detector?

Nosenie rúšok je dôležitým opatrením pre boj s pandémiou. Systém pomocou kamier automaticky vyhodnocuje, či má osoba na sebe ochranné prvky. Následne ju môže napríklad pochváliť, resp. upozorniť bezpečnostnú službu na to, že ochranný prvok nemá.

ZDROJ | CogneXa

Systém slúži aj ako zbernica dát údajov o počte ľudí bez ochranných prvkov v jednotlivých budovách a verejných priestoroch pre potreby relevantných inštitúcií.

Získané dáta o používaní ochranných prvkov môžu pomôcť pri presnejších modelovaniach priebehu epidémie. Systém, samozrejme, dodržiava zásady ochrany osobných údajov a slúži výlučne na vyhodnocovanie toho, či má/nemá daná osoba na tvári rúško.

Pozrite siProti koronavírusu sa postaví ďalšia appka, okrem GPS využíva už aj Bluetooth

Takýto systém si vieme ľahko predstaviť napríklad v supermarkete, kde sa pri prejdení turniketu ukáže smajlík v prípade, že zákazník prichádza s rúškom na tvári, alebo so smutný smajlík, ak je nezodpovedný a ohrozuje zdravie ostatných. Na podobnom princípe to môže fungovať aj v iných prevádzkach.

Mask Detector analyzuje zábery z kamerových systémov a automaticky detekuje, či prechádzajúci ľudia majú rúška, či inú ochrannú pomôcku.

Šéf CogneXa, Marek Šebo, uviedol, že „komunikujeme už s viacerými subjektmi na Slovensku a v Českej republike, od dopravných podnikov, cez potravinové reťazce až po obchodné centrá. Verejným inšitúciám ponúkame softvér a pomoc s inštaláciou úplne zadarmo. Riešenie je kompatibilné s väčšinou kamerových systémov a tým pádom vie byť implementované v priebehu niekoľkých dní.“

ZDROJ | Pixabay

Fakt, že CogneXa ponúka Mask Detector verejným inštitúciám bezplatne (vrátane jeho implementácie) môže mať pozitívny dopad na spomalenie šírenia koronavírusu, čo je v súčasnosti najdôležitejšia úloha nás všetkých.

ZdrojCogneXa

Komentáre k článku