Slováci vyvinuli ďalší lietajúci skvost – gyrokopter

ZDROJ | Joker Trike

Vírniky, alebo gyrokoptéry nie sú širokej verejnosti zatiaľ príliš známe, no vo svete získavajú popularitu. Čiastočne preto, že zážitok z lietania si môžete užiť za podstatne menej peňazí, než v prípade ľahkej helikoptéry, ale aj preto, že poskytujú oveľa viac pohodlia ako napríklad motorové rogalo.

https://www.youtube.com/watch?v=EcfGySrTbFI

Práve s výrobou motorových rogál začínala firma Joker Trike z Topolčian, ale tento segment sa ukázal ako menej atraktívny. Preto sa ubrala trochu iným smerom, no zostala „pevne vo vzduchu“. Riaditeľ firmy Ondrej Jančovič je hlavným konštruktérom ľahkého lietajúceho stroja Joker, ktorý zaujme, tak ako slovenský Aeromobil, výkonom, aj dizajnom.

Pozrite siAeroMobil 3.0 – dopravná revolúcia zo Slovenska

Oceľovú konštrukciu stroja dopĺňajú v chvostovej časti a v konštrukcii kabíny kompozity z uhlíkových a sklených vlákien. Aj preto sa podarilo hmotnosť dvojmiestneho vírnika stlačiť na 270 kg.

Gyrokopter3
ZDROJ | Joker Trike

Nízka hmotnosť je jedným z dôvodov, prečo pri objeme nádrže na 67 litrov benzínu dosiahne Joker dolet až 700 km. Pohyb zabezpečuje veľká nosná a menšia tlačná vrtuľa, ktoré poháňa motor s výkonom 97 kW a spotrebou 15l/hod.

Gyrokopter1
ZDROJ | Joker Trike

Hoci výrobca na svojich stránkach príliš veľa technických parametrov neudáva, podľa spotreby, doletu a objemu palivovej nádrže vychádza cestovná rýchlosť približne na úrovni 150 km/hod. Na štart je potrebná rozjazdová dráha minimálne 200m, no na pristátie postačí aj 50m.

Gyrokopter2
ZDROJ | Joker Trike

Pozrite siŠéf Tesly chce autá ako James Bond a Fantomas

Benefitom Jokera je aj bezpečnosť a obratnosť. Pri poruche motora padá rýchlosťou parašutistu na padáku a pristane prakticky kdekoľvek. Obratnosťou zas prekoná malé lietadlá, aj motorové rogalá. Firma Joker Trike svoj vírnik vlani úspešne prezentovala na výstave CIGAC 2015 v Číne, kde vzbudil zaslúžený záujem.

Gyrokopter-CIGAC 2015
ZDROJ | Joker Trike

Zatiaľ si ho však nekúpite, pretože Joker je stále v testovacej prevádzke. Mal by však čoskoro získať licenciu a v takom prípade sa má výroba spustiť už na jeseň tohto roku. Ak vás tento lietajúci stroj zaujal, môže byť váš za predbežnú cenu luxusného auta (80 000 €).

Oprávnenie na lietanie s ním je možné údajne získať za 24 hodín. Joker Trike má dnes zastúpenia aj v Estónsku, Nemecku, Rusku a v USA. Ostáva veriť, že sa všetko podarí a ďalšia firma svojou invenciou prispeje k pozitívnemu zviditeľneniu Slovenska vo svete.

ZdrojJoker Trike

Komentáre k článku