Slováci vyrábajú šmykom riadený nakladač na elektrinu s mobilnou appkou

ZDROJ | Kovaco Electric

Slovenská spoločnosť KOVACO Electric nehovorí drvivej väčšine z vás asi nič, no ide o ďalšiu spoločnosť, ktorá vo svete môže našu malú krajinu opäť zviditeľniť. A aj to robí. Vyrába totiž šmykom riadený nakladač Elise 900, ktorý je na elektrinu. Hoci nie je úplne tichý, nepočuť okolo neho starý známy rachotivý zvuk motora podobných nakladačov.

KOVACO Elise 900 je malý kolesový šmykom riadený nakladač bol v čase uvedenia na trh jediný na svete. A jediný je dodnes. Vznikol vďaka myšlienke vyrobiť pracovný stroj, ktorý by bol tichší a ekologickejší. Plusom je určite aj tichosť, ktorá za z úrovne okolo 110 dB znížila na 80 dB.

ZDROJ | Kovaco Electric

V nakladači sú tri motory. Dva sa starajú o pohyb, tretí má za úlohu obsluhovať hydrauliku. V každom kolese je pritom prevodovka, ktorá eliminuje vysoké rýchlosti a sústredí sa viac na presnosť. Elise 900 dokáže ísť plynulo od rýchlosti 0,15 km/h. Maximum je 12 km/h. Svetlá výška je aj vďaka elektrickému pohonu a kolesám až 262 mm.

ZDROJ | Kovaco Electric

Maximálne stúpanie je 35°, bočný náklon zvláda do 47°. Hmotnosť nákladu môže mať maximálne 1,4 tony.

ZDROJ | Kovaco Electric

Nakladač dosiahne do výšky 3,64 m, čo je podstatne viac, ako klasická konkurencia. Plusom je navyše automatické nakláňanie lyžice, aby bola vždy vo vodorovnej, resp. vami určenej hladine, čím sa nevyklopí náklad ani pri dvíhaní do výšky.

ZDROJ | Kovaco Electric

KOVACO ako pôvodný výrobca nadstavcov pre podobné nakladače má obrovskú nádielku aj pre Elise 900. Celkovo ponúka vyše 40 rôznych predných nadstacov, od lyžíc, až po pluhy či čističe, alebo kosačky.

Čerešničkou na torte je mobilná appka, pomocou ktorej je možné nakladač ovládať aj na diaľku. Teda bezdrôtovo. K dispozícii je ale možné mať aj rádiové diaľkové ovládania pracujúce v 433 MHz frekvencii.

ZDROJ | Kovaco Electric
ZDROJ | Kovaco Electric

Jediný problém je, že do bežného šmykového nakladača stačí doliať naftu a pokračuje ďalej v priebehu pár minút. Do Elise 900 je nutné mať „poruke“ náhradnú batériu a druhý nakladač, ktorý ju dokáže v tom odstavenom vymeniť.

ZDROJ | Kovaco Electric

Batéria môže mať kapacitu 39 kWh/400 Ah, alebo 23 kWh/240 Ah. V prípade väčšej batérie výrobca udáva výdrž na 8+ hodín práce. Pri menšej je to 6 hodín.

ZdrojKOVACO Electric

Komentáre k článku