Slováci na pretekoch Shell Eco-Marathon ukázali, že vedia jazdiť úsporne

Koncom júna sme vás informovali o šikovných slovenských študentoch, ktorí postavili elektromobily, s ktorými sa zúčastnili na pretekoch Shell Eco-Marathon 2018. Ako sa slovenským rodákom na pretekoch darilo?

Zo Slovenska na podujatie úsporných pretekov smerovali tri slovenské tímy – dva vysokoškolské (STU, TUKE) a jeden stredoškolský (Stredná priemyselná škola dopravná v Trnave).

Treba dodať, že konkurenciu tvorilo až 147 tímov z 27 prevažne európskych krajín. Najlepší výsledok dosiahli študenti z Košickej vysokej školy, ktorí so svojim vozidlom prešli na liter benzínu 418 kilometrov. Vozidlo tvorí karoséria z uhlíkových vláken, pákové riadenie a benzínový štvortaktný motor.

ZDROJ | Shell

Pozrite siSlováci mieria na preteky Shell Eco-marathon Europe 2017

„Študenti si konštruujú vozidlo sami, vďaka čomu si každý člen tímu otestuje doterajšie znalosti a zručnosti a zároveň nadobudne nové. Veľkou pridanou hodnotu je práca s materiálmi, čo potom môžu študenti pretaviť do praxe napríklad pri práci v automobilovom priemysle“, hodnotí význam pretekov Branislav Konečný, kapitán košického tímu.

Bratislavský tím so svojim vozidlom prešiel na jeden liter 314 kilometrov. Ak sa pozrieme na víťazný tím, Slováci majú ešte čo robiť. Francúzom z tímu Microjoule-La Joliverie sa podarilo na jeden liter paliva prejsť až 2 324 kilometrov.

ZDROJ | Shell

Tretí slovenský tím z Trnavy so svojim vozidlom na batériový pohon prešiel 153 kilometrov na jednu kilowatthodinu. Z vozidiel na elektrický pohon prešlo najviac vozidlo španielskeho tímu ECO-DIMONI, ktoré dosiahlo najlepší výsledok 742 kilometrov na jednu kilowatthodinu.

Pozrite siDruháci zo strednej vytvorili elektromobil so spotrebou 0,63 kWh na 100 km!

Preteky sa konali v rámci festivalu Make the Future Live v londýnskom parku Queen Elizabeth Olympic Park. Viac ako 15 000 návštevníkov si cez rôzne simulácie, virtuálnu realitu, prezentácie či súťaže pozrelo, ako možno budeme v mestách žiť, pracovať či cestovať o 50 rokov.

Napriek tomu si slovenské tímy viedli veľmi dobre a veríme, že na tomto svetovom podujatí nebudú chýbať ani budúci rok. My im samozrejme budeme držať palce.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku