ŠKODA predstavila SUV budúcnosti, ŠKODA VisionS

ZDROJ | ŠKODA

Značka ŠKODA urobila ďalší krok v modelovej ofenzíve. V nasledujúcich rokoch bude mladoboleslavská automobilka postupne rozširovať svoju ponuku v segmente SUV.

ŠKODA VisionS 02 Ženeva
ZDROJ | ŠKODA

Na úvod prebiehajúceho 86. autosalónu v Ženeve predstavila automobilka ŠKODA dizajnovú štúdiu ŠKODA VisionS, odhaľujúcu budúci vzhľad a techniku automobilov kategórie SUV. Prvé z nich, ktrého predbežné pomenovanie je Kodiaq, má byť predstavené v druhej polovici roka 2016.

Pozrite siŠKODA Phonebox vám bezdrôtovo nabije smartfón

Okrem budúceho dizajnového jazyka automobilov SUV predstavuje štúdia tiež najdôležitejšie technológie, ktorými sa značka ŠKODA bude v nasledujúcich rokoch intenzívne zaoberať. A práve technológie sú tým, čo nás, „technomaniakov“ najviac zaujíma.

ŠKODA VisionS 01 Ženeva
ZDROJ | ŠKODA

Je isté, že ŠKODA VisionS s dĺžkou 4,7 m, šírkou 1,91 m a výškou 1,68 m, pričom rázvor náprav je 2,79 m, nebude možné na cestách prehliadnuť. Ak sa na ne dostane. To skôr až jej reálny nasledovníci, podobne, ako v prípade konceptu VisionC. No i tak je exteriér tejto štúdie môžeme charakterizovať ako atraktívny i pri jeho robustnosti. No vojdime rovno do interiéru.

ŠKODA VisionS 08 interior
ZDROJ | ŠKODA

Ako stručne popísať interiér? Vzdušný, prehľadný a priestranný. A plný displejov. Dva veľké ploché displeje s uhlopriečkou 16 palcov sú umiestnené ako pred vodičom v hlavnej časti prístrojovej dosky, tak aj pred spolujazdcom.

Pozrite siŠKODA Wireless MirrorLink: dáta zo smartfónu prenesiete bezdrôtovo

Na stredovej konzole sa nachádza tretí displej s dotykovou plochou a slúži ako ovládací panel. Podobný displej majú k dispozícii cestujúci v druhom rade. Navyše, pre cestujúcich v druhom a treťom rade sedadiel sú určšené displeje v hlavových opierkach radu pred nimi.

ŠKODA VisionS 10 interior
ZDROJ | ŠKODA

Nesmieme opomenúť, že v každých dverách je integrovaný jeden Phonebox. Tu si smartfóny môžete indukčne nabíjať. Informácie sú pre posádku individualizované a dostávajú sa k nim cez ponuku infotainment systému.

Zástupcovia automobilky prezradili, že v nasledujúcich rokoch zavedie značka ŠKODA do sériovej výroby voľne programovateľné združené prístroje. Súbežne mladoboleslavská automobilka pracuje na vývoji ovládania hlasom a gestami. Toto bude ďalší výrazný pokrok v napredovaní.

ŠKODA VisionS je plug-in hybridom, čím naznačuje smerovanie značky ŠKODA. V budúcnosti sa má v ponuke automobilky objaviť nie len plug-in hybrid, ale aj čisto elektrický pohon. ŠKODA VisionS disponuje systémovým výkonom 165 kW (225 k), 100 km/h dosiahne za 7,4 sekundy a maximálka je na hranici 200 km/h.

Pri kombinovanom využívaní pohonov VisionS minie 1,9 l/100 km. Dojazd elektromotora je 50 km a celkový dojazd, pri použití oboch pohonov, je 1 000 km.

ŠKODA VisionS 03 Ženeva
ZDROJ | ŠKODA

Automobilka rozširuje aj ponuku konektivity, ktorú familiárne nazýva ŠKODA online. ŠKODA AUTO intenzívne pracuje na nových ponukách všestrannej konektivity, ktoré prispejú k vyššej informovanosti, lepšej zábave a vyššej bezpečnosti.

Pre každého cestujúceho je pripravený jeden displej s funkciou SmartLink, slúchadlá a odkladacia schránka pre smartfón, ako sme už spomenuli, s funkciou indukčného nabíjania.

ŠKODA VisionS 04 Ženeva
ZDROJ | ŠKODA

Všetci cestujúci v automobile ŠKODA VisionS môžu prostredníctvom palubnej siete vodičovi posielať dáta, akými sú návrhy trás alebo zoznamy skladieb, a podľa ľubovôle spolu komunikovať. Internetové pripojenie funguje na báze štandardu LTE. Mobilné prístroje pasažierov sa pripájajú na WLAN hotspot.

Z tlačových materiálov sa ďalej dozvedáme, že nové ponuky konektivity sa v budúcnosti môžu rozšíriť aj na témy, akými je individuálna príprava automobilu podľa požiadaviek vodiča aj cestujúcich. Už pred začatím jazdy je napríklad možné naprogramovať playlisty, nezávislé kúrenie a ciele navigácie a preveriť dojazd na elektrický pohon.

K odomykaniu automobilu slúži Digital Key (digitálny kód) na mobilnom telefóne alebo na hodinkách SmartWatch. Pri plánovaní cesty budú vodičovi navrhnuté trasy, ktoré sa budú riadiť jeho preferenciami. Dopravné informácie a informácie o počasí budú tiež prispôsobené konkrétnym požiadavkám.

Do úvahy tiež pripadá vzájomná komunikácia automobilov ŠKODA, vďaka ktorej sa budú môcť automobily navzájom upozorňovať na zistené nebezpečné miesta, napríklad na odstavené pokazené automobily alebo poľadovicu. Podobné riešenia konektivity zlepšia komfort a zvýšia bezpečnosť na cestách. To je už ale hudba budúcnosti, na ktorú si určite ešte dosť počkáme.

ŠKODA VisionS 07 exterior
ZDROJ | ŠKODA

Na záver nám dovoľte malé zamyslenie sa nad tým, čo sme dnes v podobe konceptu VisionS mohli z dielne ŠKODA AUTO vidieť. S kolegami v redakcii sme skonštatovali, že toto je jedna z najkrajších štúdií SUV, aké sme kedy videli.

Možno nám čiastočne pripomína Audi Q7 alebo Range Rover Evoque, no môžeme povedať to obligátne, že si z nich zobrala to najlepšie. A pritom si zachováva svoj punc, ktorý jej vštepil „škodovácky“ dizajnérsky tím pod vedením slovenského šéfdizajnéra Jozefa Kabaňa.

https://www.youtube.com/watch?v=IesmjGMMviM
https://www.youtube.com/watch?v=LnNQN1hu7cg

ZdrojŠKODA

Komentáre k článku