Sieťová neutralita v USA končí. Zmení sa internet k horšiemu?

Operátorom ide len o naše dobro. Nedajme si ho vziať. To bol pokus o vtip, ale v skutočnosti na ňom je aj kus pravdy. Pretože ak aj operátori deklarujú, že im ide o blaho zákazníkov, platí to len dovtedy, kým na ňom môžu zarobiť.

Úsilie o zisk je legitímne

Keďže ide o komerčné firmy, nie je nič divné na tom, keď sa riadia ekonomickými pravidlami. Na charitu a dotované služby by tu mali byť skôr cirkvi a dobročinné spolky a štát. Ale poďme k veci. Čo je to sieťová neutralita?

Neutralita siete (internetu) je súbor pravidiel, ktoré zabezpečujú rovnaký prístup na všetky webové stránky a služby šírené v sieti. Bráni poskytovateľom internetových služieb (ISP), aby účtovali vyššie poplatky za určité typy obsahu, alebo aby niektoré webové stránky preferovali.

V podstate to znamená, že so všetkými webovými službami majú poskytovatelia internetového pripojenia zaobchádzať rovnako, bez ohľadu na to, akú šírku pásma daná služba vyžaduje, alebo aké prevádzkové zaťaženie generuje.

Pozrite siAntik Telecom spúšťa Ultra HD vysielanie a prechádza na H.265

Tieto parametre sa pritom môžu podstatne líšiť, pretože stránky ako YouTube a služby na streamovanie hudby a videa vyžadujú robustnú konektivitu a vytvárajú neporovnateľne väčšie prevádzkové zaťaženie ako bežné stránky s prevahou textu, alebo malé e-shopy.

ZDROJ | Softpedia News

Z pohľadu operátorov a ISP ide o nespravodlivé opatrenie, pretože za daných pravidiel nesmú penalizovať vyššími poplatkami náročnejšie služby, ani nesmú obmedzovať konektivitu účastníkov, ktorí takéto služby s obľubou využívajú.

Z našich končín si pamätáme napríklad spor firmy Antik ako poskytovateľa IPTV a UPC v pozícii ISP, ktorý blokoval svojim zákazníkom prístup na IPTV Antiku. Antik a ďalší poskytovatelia obsahu nakoniec v spore zvíťazili, čo bolo na prospech zákazníkov.

ZDROJ | Trust

Menej radosti mal operátor, ktorý musel znášať investičné a prevádzkové náklady súvisiace so sieťovou infraštruktúrou, pričom sám je súčasne operátorom káblovej TV, no na základe sieťovej neutrality musí v sieti trpieť aj prítomnosť iných poskytovateľov obsahu. Tak to chodí.

Neutralita je „mŕtva“, internet funguje ďalej

V USA tamojší regulátor FCC ešte v decembri 2017 rozhodol o zrušení sieťovej neutrality (na nátlak, či lobing veľkých operátorov), ktorú v roku 2015 presadila Obamova vláda. Ide o jedno z kontroverzných opatrení Trumpovej administratívy, proti ktorému sa zdvihla vlna odporu, ale operátori ho, pochopiteľne, vítajú.

Ešte v máji sa účinnosť nariadenia pokúsili zablokovať kongresmani v americkom Senáte, keď za jeho odvolanie a v prospech pokračovania sieťovej neutrality hlasovali v pomere 52 ku 47 hlasov. Na zrušenie rozhodnutia FCC by však návrh musel získať aj podporu Dolnej komory kongresu.

Pozrite siTelekom púšťa cez LTE rýchlosti do až 500 Mbit/s!

Medzitým zrušenie sieťovej neutrality v USA vstúpilo do platnosti, takže budeme sledovať, ako sa uvoľnenie pravidiel prejaví v praxi. Obavy možno nie sú namieste, veď v USA platila sieťová neutralita len zhruba dva roky a internet fungoval v podstate bez problémov aj predtým. Ale isté zmeny pravdepodobne nastanú, aj keď nemusia byť nevyhnutne k horšiemu.

ZDROJ | UNIQA

Odporcovia sieťovej neutrality napríklad argumentujú, že aj po jej zrušení bude všetok obsah na internete šírený vysokorýchlostným pripojením a nebudú vybrané služby „škrtiť“. Ale naopak, za poplatok budú môcť prémiové služby fungovať ešte rýchlejšie, ako doteraz.

Nové opatrenia by mali priniesť pre operátorov väčšie možnosti a motiváciu investovať do rozvoja infraštruktúry. Na druhej strane, skúsenosť nás učí, že operátori majú tendenciu správať sa maximálne pragmaticky a vždy „pustia len toľko peria“, koľko musia. Ak ich k tomu donúti regulátor, ktorého pozícia sa momentálne oslabila, alebo konkurencia.

Čo sa mení?

Dúfajme, že bude fungovať aspoň tá druhá alternatíva. Internetových používateľov v EU sa americká zmena legislatívy zatiaľ príliš nedotkne, aj keď mnoho webových stránok sídli na amerických serveroch. Väčšina veľkých služieb distribuuje obsah cez množstvo serverov v rôznych krajinách, takže najdôležitejšie pre nás je správanie sa lokálnych poskytovateľov internetu a tí sú viazaní európskou legislatívou.

https://www.youtube.com/watch?v=hs5_ZBjkPkc

Ani v samotných USA však nie je dobojované. Viaceré štáty sú proti zrušeniu sieťovej neutrality a viac ako 20 generálnych prokurátorov podalo žalobu proti FCC, aby zastavili vykonateľnosť nariadenia. Washingtonský federálny odvolací súd sa bude týmto prípadom zaoberať v priebehu nasledujúcich mesiacov, takže operátori ešte nemajú vyhrané.

Pozrite siSmrť roamingu, slobodu internetu! EÚ mení pravidlá

A medzitým web, streaming a sťahovanie obsahu beží ďalej. Mimochodom, ďaleko väčším problémom, ako sieťová neutralita, sú pravidlá FUP u poskytovateľov mobilného pripojenia do internetu. Tie totiž pre užívateľov môžu (no nemusia) znamenať oveľa reálnejšie obmedzenia pri využívaní niektorých služieb a jednotliví operátori do týchto pravidiel dokážu kreatívne zakomponovať rozličné definície.

ZdrojMashable

Komentáre k článku