Sieť „supernabíjacích staníc“ Tesla Motors a jazdenie navždy zadarmo!

Narážka na vesmírne lety sa týka prvého komerčného letu súkromnej firmy SpaceX k medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, ktorý má odštartovať v noci zo 7. na 8. októbra z kozmodrómu NASA na Floride.

Tesla Roadster

Majiteľom SpaceX nie je nikto iný ako geniálny podnikateľ Elon Musk. Tento miliardár a vizionár vlastní viacero úspešných spoločností, okrem iného PayPal a SolarCity. Okrem toho je však aj spolumajiteľom a generálnym riaditeľom výrobcu legendárnych elektromobilov Tesla Motors. A práve Tesla Motors odhalila svoje plány s rýchlonabíjacou stanicou vlastnej konštrukcie SuperCharger.

 

Najrýchlejšia nabíjacia stanica na planéte

Tesla Motors plánuje už v októbri otvoriť prvú šesticu supernabíjacích staníc v Kalifornii a do dvoch rokov chce pokryť všetky hlavné dopravné koridory v USA. Elon Musk v tlačovej správe doslova uvádza, že majitelia elektromobilov Tesla sa budú môcť plynule prepraviť z Vancouveru do San Diega, z Los Angeles do New Yorku, alebo z Miami do Montrealu.

Tesla Supercharger

Sieť prvých šiestich staníc v Kalifornii.

PREČÍTAJTE SI: Batérie, ktoré sa nabijú za okamih!

SuperCharger s výkonom 90 kW, dokáže nabiť batérie elektromobilov za hodinu na dojazd 300 míľ (482 km). Hodina je trochu dlhá doba na „tankovanie“, preto Tesla Motors v tlačovej správe kalkuluje s polhodinovým nabíjaním. Za 30 minút sa elektromobil nabije na tri hodiny jazdy rýchlosťou 60 míľ/ hod (96,4 km/hod), čo predstavuje dojazd takmer 290 km. V tomto intervale sa však bude nachádzať ďalšia stanica na rýchle nabíjanie. Okrem toho aktuálne budované stanice SuperCharger budú mať výkon až 100 kW s potenciálom na zvýšenie až na 120 kW v budúcnosti. Znamená to ďalšie skrátenie nabíjacích časov.

Tesla Model S

Tesla Model S, v pozadí Tesla Roadster.

Stanovište SuperCharger bude spojené podobne ako bežná benzínová pumpa s reštauráciou a príslušenstvom, takže za pol hodinku nabíjania sa cestujúci budú môcť občerstviť.

 Tesla Supercharger

Ekologicky a … zadarmo!

Čaro nabíjacích staníc z dielne SolarCity spočíva v tom, že na streche nabíjacích stanovíšť aj na strechách objektov v rámci komplexu bude solárna elektráreň, ktorá bude pre elektromobily vyrábať čistú elektrickú energiu zo slnka. Nabíjacia stanica má byť dokonca prebytková. Vyrobí viac elektriny, než spotrebujú elektromobily (asi ich zatiaľ veľa nejazdí ani v USA) a prebytkovú energiu bude dodávať do siete.

Tesla Model S

Tesla Model S. Vozidlo z ríše snov: krásne a jazdí zadarmo. Foto: Tesla Motors

Špeciálny bonus získajú majitelia vozidiel Tesla Motors Model S, ktorí budú môcť na ktorejkoľvek stanici nabíjať autá zadarmo a to doživotne! Tomu sa hovorí promo akcia. Potešiteľnou správou je, že v druhom polroku 2013 začne Tesla Motors budovať siete SuperChargers aj v Európe a v Ázii, uviedol server Engadget.

 

Foto: Tesla Motors

Komentáre k článku