Sharp 4K OLED má rolovateľný 30“ displej bez RGB filtrov

ZDROJ | Sharp

Prvenstvo medzi rolovateľnými televízormi patrí spoločnosti LG, jej model LG SIGNATURE OLED TV R so 65-palcovou obrazovkou sa dostal už do sériovej výroby. Popri Samsungu však vyvíja podobné panely aj známy japonský výrobca Sharp.

Sharp oznámil, že v spolupráci s Japan Broadcasting Corporation (NHK) vyvinul 30-palcový rolovateľný OLED panel na základnej doske IGZO. Výnimočným ho robí skutočnosť, že ide o najväčší panel s priamymi emisiami. Konkurencia totiž stále používa farebné filtre RGB.

Organický EL displej obsahuje prvky emitujúce svetlo v každej farbe RGB. Nanesené sú na pružnom, 30-palcovom filmovom podklade. Vytvorením prvkov, ktoré emitujú svetlo v každej farbe s vysokou presnosťou, nie je potrebný farebný filter a vďaka použitej technológii sa dosahuje vysoká účinnosť využitia svetla.

ZDROJ | Sharp

OLED je nanesený na tenkovrstvový substrát, má hrúbku iba 0,5 milimetra a dá sa kompaktne zvinúť do rolky s polomerem zhruba 2 cm. Displej využíva technológie spracovania signálu a ovládania panelov NHK, tie zlepšujú jas a čistotu zobrazovaného videa. Displej má pomer strán 16:9 a 4K rozlíšenie (3 840 x 2 160 pixlov) s obnovovacou frekvenciou 60 Hz.

ZDROJ | Sharp

Minulý rok v auguste rozbehol Sharp komerčnú výrobu OLED displejov pre smartfóny, no rýchlo pochopil, že nemá šancu konkurovať čínskym a kórejským spoločnostiam cenou, ani technológiou a krátko na to zastavil výrobu. Uvidíme, ako sa bude firme dariť pri produkcii moderných veľkých a stredne veľkých OLED panelov.

Pozrite siLG to dokázalo, má prvý rolovateľný OLED televízor na svete!

Flexibilný OLED displej bude možné uvidieť na Medzinárodnej výstave vysielacích zariadení Inter BEE 2019, ktorá sa uskutoční v Makuhari Messe (Mihama-ku, Chiba) od 13. do 15 novembra. 

ZdrojSharp

Komentáre k článku