Košice budú mať vlastný elektrický carsharing, poznáme jeho ceny

ZDROJ | zhidou-kosice

Zdieľanie áut je perfektnou možnosťou alternatívnej dopravy, ktorá môže pomôcť mestu ale aj ľuďom, ktorí si nechcú alebo nemôžu dovoliť kúpiť auto. Takéto zdieľanie už čoskoro spustia v hlavnom meste východného Slovenska.

Platforma SHARE’Ngo ponúkne na začiatok 20 elektromobilov, ktoré sa budú nachádzať v širšom centre mesta. Cena bude závisieť od minút, ktoré za volantom tohto auta strávite. Samozrejmosťou je objednávka cez aplikáciu, ktorá vám ukáže najbližšie vozidlo a to vám následne zarezervuje na 20 minút. Auto sa otvorí pomocou aplikácie a cez pin kód.

ZDROJ | zhidou-kosice

Pozrite siOd dnes v Bratislave funguje bikesharing

Zaujímavý je samotný výber áut. SHARE’Ngo ponúkne dvojmiestne automobily od čínskeho výrobcu ZhiDou. Podľa fotiek ide o ideálne auto do mesta, s ktorým zaparkujete všade.

Hlavná devíza zdieľania áut je cena. Oslovili sme konateľa spoločnosti Petra Libu, ktorý nám povedal, že finálny cenník bude o pár dní na webstránke, ktorá sa momentálne dokončuje. Približná cena za minútu prenájmu by mala byť 13 centov.

Pokiaľ bude projekt úspešný, plánuje sa s rozšírením vozového parku. Košice majú podľa Petra Libu kapacitu na 150 až 200 áut.

Nevýhodou služby môže byť obmedzenie jazdy na širšie centrum a tiež cena za minúty. V prípade dopravných obmedzení by bolo možno lepším riešením cena odvíjajúca sa od kilometra.

ZDROJ | zhidou-kosice

Pozrite siup! city – boli sme sa pozrieť na spusetnie ambiciózneho projektu v Bratislave

Podobný projekt zdieľania elektromobilov vznikol aj pred dvomi rokmi v Bratislave. Problémom up! city však je nedostatok áut, vysoká záloha za auto a nutnosť vrátiť vozidlo k Starej tržnici v meste.

Skutočný carsharing by mal fungovať tak, že auto môžete nechať kdekoľvek v meste. Práve takto to má vyriešená platforma, ktorá sa už o 8 dní spustí v Košiciach. Pri SHARE’Ngo navyše nebudete musieť platiť žiadnu zálohu. Jednoducho sa zaregistrujete a môžete jazdiť. Hlavné mesto východu sa tak môže pochváliť prvou skutočnou carsharingovou službou na Slovensku.

Medzi výhody takéhoto zdieľania v prvom rade patrí odbremenenie mesta od množstva áut, ekologickosť takéhoto transportu a tiež cenová dostupnosť. Zdieľanie áut navyše častokrát využívajú aj turisti. Veríme, že sa podobné projekty rozšíria aj do ďalších miest Slovenska.

Zdrojsharengo,TASR,zhidou-kosice

Komentáre k článku