Serve – kuriéri dostanú robotických pomocníkov

Donášky menších zásielok a jedla už možno o pár rokov vybaví Serve. Robot umožní kuriérom doručiť viac zásielok a zároveň pomôže odľahčiť cestnú dopravu.

Spoločnosť Postmates nie je v oblasti doručovania zásielok pomocou autonómnych vozidiel žiadnym nováčikom. Hoci je táto oblasť ešte stále v začiatkoch, spoločnosti sa napríklad podarilo spojiť s automobilkou Ford, s ktorou vytvorili flotilu autonómnych vozidiel na donášku jedla. Stále však šlo o donášku s využitím cestnej dopravy, ktorá je z roka na rok hustejšia.

Najnovším počinom spoločnosti Postmates je tak nový robot Serve, ktorý bude jazdiť po chodníkoch a po budovách. Serve unesie náklad do zhruba 22 kilogramov a na jedno nabitie prejde takmer 50 kilometrov. Zákazník si kódom na dotykovej obrazovke alebo smartfónom odomkne jeho nákladný priestor, odkiaľ si vezme svoju zásielku. Serve však dokáže zásielky aj prijímať, aby ich napríklad následne odniesol do distribučného centra.

ZDROJ | Postmates

Serve jazdí rýchlosťou bežnej chôdze a vďaka senzorom LiDAR, ktoré využívané aj autonómne vozidlá, sa dokáže vyhýbať ľuďom a prekážkam na chodníkoch. Jeho mozgom je procesor XAVIER od spoločnosti NVIDIA, no v prípade potreby dokáže kontrolu prebrať aj ľudský operátor, ktorý môže pomôcť aj zákazníkom pri preberaní zásielky.

ZDROJ | Postmates

Postmates tvrdí, že Serve nepreberie prácu ľuďom, pretože jeho účelom nie je nahradiť kuriérov, ale pomôcť im doručiť viac zásielok v kratšom čase. Serve môže obslúžiť oblasti, v ktorých by mal bežný kuriér problém zaparkovať, alebo by sa zdržal v dopravnej zápche. Dôležitým plusom Serve je aj jeho ekologickosť, keďže vďaka nemu pre doručenie jedného jedla nemusí na cesty vyrážať klasické auto so spaľovacím motorom.

Pozrite si11 robotických pomocníkov do domácnosti nielen pod stromček

Spoločnosť aktuálne získava potrebné povolenia pre spustenie pilotnej prevádzky v San Franciscu a v budúcom roku by sa už mal objaviť v niekoľkých amerických mestách. Rovnako ako povolenia od úradov je však dôležité aj neustále zdokonaľovanie umelej inteligencie, ktorá Serve riadi. Postmates preto aktuálne testuje robota v komunite seniorov, kde sa Serve učí brať ohľad na starších ľudí.

ZdrojPostmates

Komentáre k článku