Bowers & Wilkins 800 D4: nová generácia „diamantov“ opäť exceluje

ZDROJ | B&W

Spoločnosť Bowers & Wilkins prvýkrát predstavila svoju prémiovú radu Series 800 Diamond pred viac ako štyrmi desaťročiami a zaslúžene si tým získala priazeň audiofilov z radov fanúšikov Hi-Fi, aj profesionálov. „Osemstovky“ používajú hudobníci a nahrávacie štúdiá po celom svete, vrátane Abbey Road Studios v Londýne.

V septembri Bowers & Wilkins uvádza na trh už štvrtú generáciu reproduktorov Series 800 Diamond (800 D4), s ktorou prichádza nový dizajn a celý rad technických vylepšení.

Pozrite siBowers & Wilkins – cez prekážky až k diamantom

Nová edícia 800 D4 zahŕňa sedem modelov – dvojpásmové regálovky 805 D4, trojpásmové stĺpy 804 D4, 803 D4 a 802 D4, dvojicu reproduktorov pre centrálny kanál domáceho kina HTM81 D4 a HTM82 D4 a úplne novú vlajková loď, stĺpy 801 D4, ktoré nahradia súčasného „alfa samca“  800 D3.

V novej sérii sa vracia membrána Continuum od Bowers & Wilkins používaná v stredno-tónových a stredo-basových meničoch, rovnako ako fixný odpružený prevodník (Fixed Suspension Transducer, FST), čo je polymérny prstenec okolo stredovej membrány, navrhnutý tak, aby zlepšoval prechodovú odozvu a zabránil zafarbeniu.

ZDROJ | B&W

Tieto technológie sú teraz doplnené o úplne nový systém odpruženia, ktorý B&W nazýva Biomimetic Suspension. Nahrádza konvenčnú látkovú tkaninu a údajne zlepšuje výkon kónusu stredného pásma znížením tlaku vzduchu spôsobeného bežnejšími tkaninami.

Aby mohli tieto technológie vydať maximum, sú meniče stredného pásma izolované od zvyšku skrine. Vnútrajšok 803 D4, 802 D4 a 801 D4 je vybavený tuhými celohliníkovými krytmi turbínovej hlavy. Menič stredotónového pásma vo všetkých trojpásmových modeloch obsahuje veľmi pevný celohliníkový podstavec s vyladenými tlmičmi (Tuned Mass Dampers, TMD), ktoré zmierňujú rezonancie. Kompletné budiace systémy reproduktorov sú izolované od basovej časti kabinetu na odpružených oddelených držiakoch, aby sa maximálne utlmili vibrácie.

ZDROJ | B&W

Modely pre centrálny kanál HTM81 D4 a HTM82 D4 zavádzajú podobný koncept. Sú vybavené vnútorným hliníkovým krytom, ktorý tvorí dobre izolované puzdro a slúži ako oddeľovací mechanizmus.

Dizajn skrine nových modelov teraz navyše obsahuje viac hliníkových profilov a puzdro výškového meniča s pevným telom „Tweeter-on-Top“ bolo inovované s predĺženým zvukovodom, aby tweeter produkoval otvorenejší zvuk.

Pozrite siBowers & Wilkins 805 D3 – najmenšie, ale vynikajúce

Aby sa minimalizoval nechcený prenos rezonancií do výškových meničov, diamantová membrána každého modelu, musia byť mimoriadne pevná. B&W v 4. generácii osemstoviek naďalej používa pevné telo pre tweeter vyrobené z jedného kusu hliníka, ale teraz má predĺžený tvar s dĺžkou takmer 30 cm. Nová zostava výškových meničov je oddelená od turbínovej hlavice (v stĺpoch 801 D4, 802 D4 a 803 D4), alebo od tela reproduktora (v najmenších stĺpoch 804 D4 a v regálovkách 805 D4) na dvoch miestach, namiesto jedného, čo zlepšuje priestorovosť a otvorenosť reprodukcie.

Len 40 mikrónov hrubá, ultra ľahká, extrémne tuhá diamantová membrána  výškového meniča ponúka najpresnejší výkon na vysokých frekvenciách a dokáže hrať do neuveriteľných 72 kHz. Načo je taký ultrazvuk dobrý, keď vycvičené ľudské ucho končí prinajlepšom pri 20 kHz? Takáto redundancia má rovnaký zmysel, ako predimenzovaný výkon zosilňovača – nikdy nepôjdete naplno, ale pri nižšej výkonovej (v prípade reproduktora frekvenčnej) záťaži, to pôjde v oboch prípadoch s väčšou ľahkosťou a čistotou. Pre vlajkovú loď 801 D4 udáva výrobca frekvenčnú odozvu pre odchýlku +/- 3 dB v rozsahu 15 Hz až 28 kHz.

Perfektné basy dosahujú reproduktory vďaka technológii membrány hlbokotónových meničov. Membrána Aerofoil tvorí kompozitný basový kužeľ s výstužou z uhlíkových vlákien a ľahkým syntaktickým penovým jadrom, ktoré má rôznu hrúbku a ponúka maximálnu tuhosť tam, kde je to najviac potrebné. To je kombinované s novou penovou protirezonančnou zástrčkou, ktorá podporuje posilnenie kmitacej cievky a nižšie skreslenie pre čistejšie basy.

ZDROJ | B&W

Zmeny sa dotkli aj exteriéru reproduktorov v rade 800 D4. Dizajn skriniek 805 D4 a 804 D4 bol pôvodne vyvinutý výlučne pre najväčšie stĺpy v sérii 800 Diamond. Je navrhnutý tak, aby znižoval profil prednej ozvučnice a zároveň zvyšoval tuhosť kabinetu. Umožňuje montáž výhybiek do vyhradeného priestoru v zadnej časti reproduktora.

Oba najmenšie modely používajú vylepšené maticové vystuženie prostredníctvom hrubších preglejkových panelov (namiesto MDF dosiek) a hliníkových profilov. Vibrácie eliminujú aj vylepšené hroty a stojany.

Paleta povrchových úprav skine sa rozšírila, keď k doterajším prevedeniam v lesklej čiernej, bielej a saténovej rosenut pribudol saténový orech.

Pozrite siVideli sme ako sa vyrábajú reproduktory Bowers & Wilkins

Nová horná časť z liateho hliníka, ktorá nahradí predchádzajúcu drevenú verziu a má zabezpečiť väčšiu tuhosť, je vyrábaná v prevedení „Leather by Connolly“ – v čiernej farbe pre tmavé skrinky (čierna, saténový rosenut), alebo v svetlosivej farbe pre svetlejšie povrchové úpravy (biela, saténový orech).

ZDROJ | B&W

Nové modely Bowers & Wilkins Series 800 Diamond budú dostupné už v septembri za ceny, ktoré zodpovedajú high-end segmentu, ale aj skutočnej kvalite reproduktorov. Centrálny reproduktor HTM81 D4 sa má predávať za 7 500 € a menší HTM82 D4 za 5 500 €, pričom zodpovedajúci stojan FS-HTM D4 stojí 800 € (ks)..

ZDROJ | B&W

Najdostupnejšie regálovky 805 D4 sa budú predávať za 8 000 € / pár, ale za vyhradené stojany FS-805 D4 zaplatíte ďalších 1 200 € (pár). Trojpásmové stĺpy majú odporúčané ceny nasledovné: 804 D4 – 12 500 €, 803 D4 – 20 000 €, 802 D4 – 26 000 € a vlajková loď 801 D4 bude mať cenovku 35 000 € (všetky cena za pár, ale predávať sa budú na kusy).

Ceny štvrtej generácie sú o niečo vyššie, ako v aktuálnej tretej generácii (napríklad doterajšia vlajková loď 800 D3 sa predáva za 15 000 €/ks, alebo 30 000 €/pár), ale za vyššiu sumu ponúka Bowers & Wilkins obrazne, aj doslova povedané viac muziky.

ZdrojBIS audio

Komentáre k článku