Sentry Mode v Tesle natočilo zlodeja a poslalo do chládku

ZDROJ | Jede Franklin

Sentry Mode sa začal ponúkať pre majiteľov Tesly ako softvérový upgrade vo februári 2019 pre Model 3, S a X, ktoré boli vyrobené po auguste 2017. Ako sa zdá, bezpečnostný systém naozaj funguje.

Sentry Mode funguje podobne ako domáce poplašné zariadenie. Keď je zapnuté, prejde do pohotovostného režimu. Na zisťovanie hrozieb používa vonkajšie  kamery. Ak zistí minimálnu hrozbu, napríklad sa niekto opiera o auto, prejde do stavu Upozornenie a na obrazovke vozidla zobrazí správu, ktorá upozorňuje, že votrelca nahrávajú kamery.

Ak Tesla zistí, že sa niečo poškodí, prejde do režimu Alarm. Zvýši jas na displeji a začne prehrávať hudbu na maximálnej hlasitosti. Okrem toho systém pošle do smartfónu majiteľa upozornenie, že sa niečo deje s jeho Teslou.

Pozrite siTesla Model 3 dostáva dynamické brzdové svetlá a ďalšie vychytávky

Jede Franklin na vlastnej koži zistil, že v tomto prípade nešlo o vyhodené peniaze a bezpečnostná ochrana na jeho elektromobile naozaj spoľahlivo funguje. Keď nechal zaparkovanú svoju Teslu Model 3 nedaľeko San Francisca a on sa venoval fotografovaniu, prišlo mu na jeho aplikáciu Tesla varovanie, že jeho Sentry Mode bol spustený.

Kamery v jeho aute zachytili zlodeja, ako predbehol jeho vozidlo na bielom sedane, potom sa okolo neho zakrádal a napokon pomocou malého nástroja vnikol na zadné sedadlo automobilu. „Nemôžem tomu uveriť, že kamery všetko zaznamenali,“ povedal Jede.

Jede zalarmoval políciu v San Franciscu, aj keď mu nebolo nič odcudzené. Neskôr polícia potvrdila, že na základe video záznamu identifikovali a zatkli 21-ročného Jeremiaha Jeffersona, ktorého neskôr obvinili z vlámania druhého stupňa.

Je to nezvyčajné, ale čoraz častejšie vidíme takéto kamery a sme tomu radi, pretože je to naozaj efektívny nástroj boja proti zločinu,“ povedal policajný dôstojník Adam Lobsinger a potvrdil, že zatknutie sa mohlo realizovať len vďaka kvalitnému videu.

Tento nepekný príbeh so spravodlivým koncom sa odohral v USA. Slovenskí policajti by možno kamerový záznam nevzali do úvahy, pretože zlodej nedal súhlas na natáčanie. Ale možno som len voči našej polícii nespravodlivý a len mne sa mohlo stať, že mi dvakrát počas troch dní prerezal sused všetky štyri kolesá. Ja viem, moja chyba, nemám Teslu. Ale viete čo? Možno je chybou žiť na Slovensku.

ZdrojABC7

Komentáre k článku