Seiko Epson má prvý kancelársky recyklátor papiera

Tých, čo si zo zvyku tlačia väčšinu prichádzajúcich e-mailov na papier nie je málo, ale aj bez nich je spotreba xerografického papiera v kanceláriách obrovská. Okrem logistiky a dobrého biznisu pre firmy dodávajúce tlačiarne a tonery s tým súvisia aj bezpečnostné otázky. Chúlostivé dokumenty treba skartovať a odpadový papier zas separovať a odvážať na recykláciu.

Pozrite siMultifunkčný Epson Expression XP-950 zvládne tlač fotografií do formátu A3

Známy výrobca reprografickej techniky Seiko Epson prichádza s revolučnou koncepciou, ktorá môže tento kolobeh zmeniť a zachrániť celé lesy. V skutočnosti ide o viac, než koncepciu. PaperLab je totiž už hotové zariadenie, pripravené pre sériovú výrobu. Seiko Epson ho predstaví na budúci týždeň na konferencii Eco-Products 2015 v Tokiu.

Epson PaperLab-technologia

Zriadenie o rozmeroch 2,6 m x 1,8 m x 1,2 m (Š x V x H) dokáže priamo v kancelárii premeniť listy použitého papiera na čisté biele hárky A4. Na tie sa dá hneď plnohodnotne tlačiť. Iba tri minúty po naložení odpadového papiera začnú z PaperLab vychádzať recyklované listy. Patentovaný výrobný proces pritom pracuje bez použitia vody. Podľa Epsonu je kapacita recyklátora 14 strán A4/min, čo predstavuje až 6 720 hárkov počas typickej pracovnej doby.

https://www.youtube.com/watch?v=2qLjmIo3ne8

Okrem úspory papiera a času na jeho obstarávanie má celý proces recyklácie aj ďalšiu výhodu. Nebude viac potrebné skartovanie.

Kým bežná skartovačka rozreže hárky papiera na úzke prúžky, ktoré prípadne ešte postrihá, PaperLab zomelie papier na jednotlivé vlákna celulózy. Tie po vyčistení pomocou technológie Epson “Dry Fiber” opäť spojí a zlisuje do čistých hárkov.

Okrem formátu A4 sú k dispozícii aj iné rozmery. Celá technológia aj samotná myšlienka vyzerá impozantne, hoci zariadenie je príliš robustné pre nasadenie v menších kanceláriách. Otvorená je aj otázka ceny (zariadenia, aj prevádzky), ktorú výrobca zatiaľ nezverejnil. Rozhodne však nová recyklácia môže byť prínosom pre životné prostredie. Pre japonských zákazníkov bude Seiko Epson dodávať PaperLab začiatkom budúceho roka, zahraničné trhy prídu na rad neskôr.

ZdrojEpson

Komentáre k článku