Segway končí, namiesto revolúcie v preprave spôsobil mnohé zranenia i smrť

ZDROJ | Timur Romanov

Čínska spoločnosť Ninebot končí s výrobou dvojkolesového dopravného prostriedku Segway. Do histórie sa zapísal prehnanými očakávaniami jeho vynálezcom a investormi, ale aj mnohými zraneniami a smrteľnou nehodou.

Segway PT (Personal Transporter) bol pôvodne predstavený 3. decembra 2001 v americkej rannej šou Good Morning America, kde jeho vynálezca, Dean Kamen hovoril o revolúcii v mestskej preprave, vďaka ktorej sa stanú autá minulosťou. Kamen tvrdil, že Segway bude „pre autá to, čo boli autá pre kone a koče“.

Investor John Doerr si bol zas istý, že spoločnosť Segway prekoná hranicu 1 miliardy dolárov v predajoch v rekordne rýchlom čase. Steve Jobs verejne vyhlásil, že ide o rovnako veľkú vec pre ľudstvo, akou bol aj osobný počítač. Nič z toho sa však nestalo, revolúcia sa nekonala.

Pozrite siSegway Ninebot Air T15 – futuristická elektrická kolobežka

V roku 2015 odkúpil americkú spoločnosť Segway jej čínsky rival Ninebot, ktorý k výrobe dvojkolesových osobných transportérov pridal aj elektrické kolobežky a osobných robotov. Segway PT neoživila ani táto akvizícia a jeho predaje napokon tvorili len 1,5 % príjmov spoločnosti Ninebot. Niet sa čomu čudovať, aj po takmer 20 rokoch od svojho uvedenia sa jeho cena pohybovala v rádoch tisícoch eur.

Nemecká polícia využívajúca Segway na hliadkovanie v mestách.ZDROJ | Akban (Wikipedia)

Pri tejto cene si Segway PT mohli dovoliť len policajné zložky, strážne služby a turistické spoločnosti. Aj tie však postupne v posledných rokoch vymenili síce futuristický, no nie veľmi intuitívny a bezpečný Segway PT za elektrické kolobežky. Segway PT navyše veľmi rýchlo prišiel o svoj „wow“ efekt.

Do pamäte ľudí sa zapísal ako prepravný prostriedok, ktorý prinášal svojmu okoliu viac škody ako úžitku. V roku 2003 sa dostal na titulky novín po tom, čo z neho spadol americký prezident George W. Bush, v roku 2010 po tom, ako na ňom utrpel smrteľný pád Jimi Heselden, neskorší majiteľ spoločnosti Segway a napokon v roku 2015, kedy kameraman počas bežeckých pretekov stratil kontrolu nad svojim Segwayom a nechtiac tak potkol elitného bežca Usiana Bolta.

https://youtu.be/6pmMpKhcT0s

ZdrojFast Company,

Komentáre k článku