Šéf Samsungu by mal dostať dvanásť rokov väzenia, žiada špeciálny prokurátor

ZDROJ | Getty Images

Šéf Samsungu, Lee Jae-yong bol vo februári tohto roku zatknutý pre podozrenie z podplácania a sprenevery. Na poslednom súdnom konaní žiadal špeciálny prokurátor pre Lee Jae-yonga odňatie slobody na dvanásť rokov.

ZDROJ | yahoo

Lee Jae-yong sa údajne pokúšal podplatiť ex-prezidentku Južnej Kórey, Pak Kun-hje. Lee podľa prokurátora ponúkol približne 35 miliónov eur v úplatkoch organizáciám, ktoré sú prepojené s priateľkou prezidentky.

SúvisiaceŠéf Samsungu Lee Jae-Yong zatknutý za korupciu!

Cieľom bolo údajne získanie podpory vlády pre fúziu dvoch spoločností Samsungu. S týmto spojením nesúhlasila rada menšinových vlastníkov, no nakoniec k spojeniu došlo vďaka podpore vlády. Na poslednom súdnom pojednávaní ale poprel, že by sa niekedy snažil ovplyvniť ex-prezidentku.

Nikdy som nikoho nežiadal, ani prezidenta, o čokoľvek, čo by obohatilo firmu, alebo mňa. Hlboko ľutujem, že som sklamal a ospravedlňujem sa.

Povedal pred súdom Lee Jae-yong

Lee považuje obvinenie za nespravodlivé, ale zároveň skonštatoval, že za šesť mesiacov v cele spätne reflektuje svoje správanie a uznáva, že ako Samsung viac rástol, tak rástli aj očakávania verejnosti a spoločnosti.

Pozrite siHuawei dobieha Apple, Samsung je stále jednotkou

Tvrdí, že s rozhodnutiami ohľadom fúzie nemal nič spoločné, iba počúval zvyšok vedenia spoločnosti. Spoločnosť Samsung nijako nekomentovala požiadavky prokurátora. Reakcie sa zrejme dočkáme, až s oficiálnym verdiktom súdu, ktorý by mal prísť 25. augusta.

ZdrojThe Guardian

Komentáre k článku