Sea Hero Quest – unikátna mobilná hra pre výskum demencie

Telekom predstavil inovatívnu mobilnú hru Sea Hero Quest, hranie ktorej má pobaviť a zároveň pomôcť dobrej veci, pri výskume demencie. Ide o prvú mobilnú hru na svete, hraním ktorej je možné pomôcť vedcom pri takejto forme výskumu.

Telekom Sea Hero Quest 11

Hra je špeciálne navrhnutá tak, aby posunula vedecké chápanie priestorovej orientácie človeka, ktorá s problémom demencie úzko súvisí.

Sea Hero Quest je príbehom chlapca, ktorý sa rozhodne zachrániť spomienky svojho otca a vydá sa na dobrodružnú cestu po mori. Úlohou hráča je bezpečne a správne navigovať svoju loď do cieľa.

https://www.youtube.com/watch?v=rJ0KT9y4e0Q

Navigácia a schopnosť orientovať sa v priestore sú nielen kľúčovými prvkami hry, ale zároveň predstavujú základ pre zber dát potrebných na vytvorenie nových diagnostických testov demencie.

Telekom Sea Hero Quest 13

Demencia a prekážky v jej liečbe

Najčastejšou formou demencie je Alzheimerova choroba, ktorá je príčinou 50-60% prípadov. V súčasnosti ňou trpí približne 45 miliónov ľudí na svete. Podľa odhadu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ich v  roku 2050 bude viac ako 130 miliónov.

„Odhaduje sa, že Alzheimerovou chorobou trpí na Slovensku približne 40 – 60 tisíc ľudí, a že ich počet sa do roku 2050 strojnásobí. Ochorenie vážne narúša pamäť a tvorbu nových spomienok. Má to za následok stratu schopnosti orientácie aj v známom prostredí, čo je zároveň jedným z prvých príznakov ochorenia,“ povedal psychiater MUDr. Martin Halmo.

Ako je možné pomôcť?

Jedným z kľúčových krokov smerujúcim k vývoju nových diagnostických testov ochorenia je vytvorenie globálneho štandardu ľudskej orientácie a povedomia o priestore. Pre jeho vytvorenie je nevyhnutný čo najmasovejší zber dát.

Práve tu sa Telekom rozhodol podať vedcom pomocnú ruku a spojil zábavu s ušľachtilým cieľom – vo svojej kampani vyzýva ľudí, aby venovali svoj čas a hrali pre dobrú vec.

Telekom Sea Hero Quest 10

Spoločnosť sa v rámci svojich nadnárodných štruktúr spojila s poprednými vedcami, odbornými inštitúciami a vývojármi hier. „Uvedomili sme si, že ak chceme naozaj niečo zmeniť, musí to byť veľké, originálne a pútavé,“ Drahomíra Juríková, senior manažérka digitálnych služieb a marketingovej komunikácie Telekomu.

Telekom Sea Hero Quest 14

 

Vývojári navrhli hru spoločne s vedcami tak, aby poskytovala v každom smere čo možno najviac informácií o orientácii a pohybe hráča v priestore. Experti tak môžu premeniť na hodnotný vedecký údaj každú sekundu hry, v ktorej hráč hľadá cestu v bludisku ostrovov a ľadovcov.

Deutsche Telekom a organizácia Alzheimer’s Research sa zaviazali spoločne financovať dvojročný projekt, počas ktorého budú zozbierané dáta analyzované. Túto analýzu bude systematicky realizovať britská University College London, jedna z najlepších univerzít na svete.

Telekom Sea Hero Quest 18

Hilary Evans, výkonná riaditeľka organizácie Alzheimer’s Research uviedla: „Nikdy predtým sa v oblasti výskumu demencie nerealizovalo nič v podobnom meradle. V doteraz najväčšej štúdii priestorovej orientácie bolo zapojených menej ako 600 dobrovoľníkov.“

Podľa odhadov University College London hra zbiera údaje 150-krát rýchlejšie ako tradičné spôsoby používané pri výskume. Dvoma minútami hrania tak hráč prispeje približne 300 minútami času, ktorý by bol potrebný na výskum realizovaný tradičným spôsobom. 

Deutsche Telekom vyvinul hru Sea Hero Quest v medzinárodnej spolupráci s herným štúdiom Glitchers, organizáciou Alzheimer’s Research a univerzitami  University College London a University of East Anglia.

Telekom Sea Hero Quest 12

Príprava projektu trvala viac ako rok a práve Slovak Telekom bol po celý čas členom najužšieho tímu zloženého zo zástupcov Deutsche Telekomu a agentúry Saatchi& Saatchi Londýn.

Sea Hero Quest je možné hrať aj bez toho, aby boli údaje odosielané a spracúvané. Hráč má možnosť vybrať si, či si želá alebo neželá poskytnúť svoje údaje pre účely výskumu.

Sea Hero Queast 3
ZDROJ | Telekom

Poskytnuté dáta budú anonymizované a bezpečne uložené v dátovom centre Deutsche Telekomu v Nemecku. Dáta sa vraj pritom odosielajú sporadicky a v minimálnom množstve (rádovo pár bajtov), takže sa nemusíte báť, že by ste hraním hry presurfovali svoj dátový balík.

Hra Sea Hero Quest je bezplatne dostupná pre Android a iOS. Hru si však môžete zahrať aj on-line na webe seaheroquest.com.

Komentáre k článku