Satelitný internet od SpaceX bude čoskoro v lietadlách

ZDROJ | Inhabitat

SpaceX, spoločnosť stojaca za kontroverzným satelitným internetom Starlink, má na nízkej obežnej dráhe Zeme takmer 2 000 satelitov, ktoré už dnes dokážu internetom „zásobovať“ ľudí na mnohých miestach sveta. Po novom sa satelitného internetu dočkáme aj v lietadlách.

ZDROJ | SpaceX

Internet v lietadle je takmer nemožné používať. Buď je tak drahý, že sa vám to neoplatí, alebo tak pomalý, že aj tak nič na webe nevybavíte. Alebo oboje. Riešením by mohol byť práve Starlink od SpaceX, ktorý vďaka stovkám satelitov už dnes dokáže ponúkať internetové pripojenie ľudom na veľkom území Zeme (zatiaľ je dostupný len pre vybraných testerov, hoci pokrytie je podstatne väčšie).

Po tom, čo SpaceX vynesie na obežnú dráhu Zeme ďalšie a ďalšie satelity, pokrytie Starlinkom by mohlo byť dostatočné na to, aby ho mohli využívať aj pohybujúce sa objekty, špeciálne lietadlá. Mať totiž dostatočne rýchly internet v lietadle je dnes luxus, ako kedysi bolo luxusom mať doma optiku namiesto vytáčavého spojenia.

ZDROJ | SpaceX

Podľa správy The Verge, spoločnosť SpaceX komunikuje a vyjednáva s viacerými aerolinkami, aby im mohol poskytovať satelitné internetové pripojenie. To by následne mohlo lietadlo zdieľať cez Wi-Fi všetkým (alebo skôr iba vybraným platiacim) pasažierom.

Predstavitelia SpaceX sa navyše vyjadrili, že komerčné spustenie Starlinku má byť do konca tohto roka. Dočkať by sme sa ho mohli aj u nás, na Slovensku, kde sme si satelitný internet Starlink objednali aj my, v redakcii TECHBOX.

Pozrite siObjednali sme si satelitný internet Starlink od SpaceX. Ako to funguje?

ZDROJ | SpaceX

Rovnako do konca roka bude určite jasné, ktoré aerolinky spustia internet Starlink na palubách svojich lietadiel. SpaceX má vlastné zariadenie, ktoré je schopné z paluby lietadla komunikovať so satelitmi na obežnej dráhe.

Satelitný internet od AmazonuOneWeb či Viasat sa na Starlink stále nechytá, takže SpaceX by mal v prípade úspešného spustenia na istý čas doslova monopol, hoci existujú aj ďalší satelitní provideri. Ich internet je však až príliš pomalý, alebo príliš drahý.

Za Starlink od SpaceX totiž bežný spotrebiteľ zaplatí 499 dolárov za základný hardvérový balík a následne 99 dolárov mesačne za 100 Mbit/s linku. Aké ceny vyrokujú aerolinky a za aké ceny budú následne ponúkať internet pasažierom zatiaľ nie je známe. Nie sú známe ani konkrétne letecké spoločnosti, ktoré by so SpaceX o Starlinku rokovali.

ZDROJ | SpaceX

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku