Satelitné snímky v Google Earth už zachytávajú 98 % svetovej populácie

Pri pohľade na satelitné snímky a sférické zábery Street View v službách Mapy Google a Google Earth často zabúdame, aké množstvo dát sa za nimi vlastne ukrýva. Len so službou Street View spoločnosť Google obehla Zem až 400-krát.

Google po prvý krát poskytol verejnosti pohľad do zákulisia služieb Mapy Google a Google Earth, teda minimálne po stránke čísiel. Aj vďaka tomu dnes napríklad vieme, že za 12 rokov existencie služby Street View, ktorá mapuje cesty, interiéry a zaujímavé miesta pomocou 360° snímok, sa už spoločnosti Google podarilo pokryť 10 miliónov míľ (16,09 mil. km).

ZDROJ | Google

Google tak pri mapovaní sveta v rámci služby Street View obehol našu Zem viac ako 400-krát. Obdivuhodné čísla však Google ponúka aj po stránke satelitného mapovania. V rámci služby Google Earth už spoločnosť pokryla viac ako 36 miliónov štvorcových míľ (93,32 mil. km²). Satelitné snímky tak už pokrývajú až 98 % obývaného územia na Zemi.

Pozrite siGoogle prezradil, čo sme najviac hľadali v roku 2019

Vzhľadom na tak vysoké pokrytie niet divu, že službu Mapy Google dnes už využíva mesačne viac ako 1 miliarda používateľov. Spoločnosť však samozrejme budovala tieto služby a funkcie postupne. Na animácii nižšie môžete vidieť, ako sa od roku 2007 rozširovalo pokrytie v službe Street View.

ZDROJ | Google

Google postupne pokrytie Zeme naďalej vylepšuje aj vďaka tomu, že službu Street View rozšíril aj mimo bežných ciest. Dnes už sférickou snímkou do služby môže prispieť každý, kto má smartfón s dostatočne kvalitným fotoaparátom. Stačí mu na to aplikácia Google Street View pre Android alebo iOS, ktorá dokáže poskladať 360° zábery aj z obyčajných fotografií.

ZDROJ | Google

Mapové služby od spoločnosti Google sú samozrejme užitočné najmä pre používateľov, no svoj význam majú aj pre Google. Ten vďaka ním dokáže zbierať obrovské množstvo informačných a lokalizačných dát, vďaka ktorým dokáže vylepšiť cielenie reklamy na konkrétne cieľové skupiny alebo lokality. Ak by ste chceli zber takýchto dát o vás v službách Google obmedziť, existuje niekoľko spôsobov, ako na to.

ZdrojGoogle,CNET

Komentáre k článku