Satelit GOES-16 poslal prvé snímky. Je to revolúcia

Nový satelit amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration,NOAA) bol dopravený na geostacionárnu dráhu nosnou raketou Atlas V v novembri 2016.

Meteorologický satelit GOES-16, pôvodne označovaný ako GOES-R bude z výšky asi 36 000 kilometrov snímať západnú pologuľu, s koncentráciou na územie USA.

Pozrite siPrvý satelit na „plne elektrický“ pohon začal pracovať

V polovici januára dorazili na Zem v rámci testovania prvé snímky zemského povrchu a oblačnosti a vedci ich označujú za revolučné. Podľa Stephena Volza z agentúry NOAA je to zmena, ako pri prechode z čiernobieleho TV vysielania na farebné a to hneď v HD rozlíšení.

Obrázok zložený zo 16 panelov zobrazuje územie USA v dvoch záberoch vo viditeľnom spektre, v štyroch v blízkom infračervenom žiarení a v 10 infračervených kanáloch. Zábery boli získané pomocou najdôležitejšieho prístroja na satelite GOES-16 – ABI (Advanced Baseline Imager).
Obrázok zložený zo 16 panelov zobrazuje územie USA v dvoch záberoch vo viditeľnom spektre, v štyroch v blízkom infračervenom žiarení a v 10 infračervených kanáloch. Zábery boli získané pomocou najdôležitejšieho prístroja na satelite GOES-16 – ABI (Advanced Baseline Imager).ZDROJ | NOAA

Tieto kanály pomáhajú meteorológom odhaľovať rozdiely v atmosfére, spôsobené oblakmi, vodnou parou, dymom, ľadom, prachom a sopečným popolom. GOES-16 má trojnásobok spektrálnych kanálov oproti predchádzajúcej generácii GOES satelitov.

NOAA-západná_pologuľa
ZDROJ | NOAA/NASA

Pozrite siUnikátna družica pomôže Číne proti špiónom, aj hackerom

ABI bude snímkovať každých 15 minút kompletný povrch západnej pologule a každých 5 minút povrch Spojených štátov. Dokáže sa však zamerať aj na špecifické ciele s dôrazom na oblasti s nepriaznivým počasím, ako sú búrky a hurikány. Tie dokáže v prípade potreby snímať s periódou 30 sekúnd.

GOES-16 zachytil záber Mesiaca spolu s povrchom Zeme 15. januára. Tak ako staršie družice GEOS bude používať aj GOES-16 Mesiac pre kalibráciu.
GOES-16 zachytil záber Mesiaca spolu s povrchom Zeme 15. januára. Tak ako staršie družice GEOS bude používať aj GOES-16 Mesiac pre kalibráciu. ZDROJ | NOAA

Pozrite siSatelit Sentinel 1A odštartoval európsky projekt Copernicus

V máji NOAA oznámi plánované umiestnenie GOES-16. Od novembra 2017 bude GOES-16 fungovať buď ako GOES-East, alebo GOES-West. Po plnom sprevádzkovaní bude NOAA na satelite využívať šesť nových nástrojov. Sprístupnia nové, alebo vylepšené produkty v oblasti meteorologických a solárnych pozorovaní. Medzi nimi bude aj prvý globálny mapovač bleskov (Geostationary Lightning Mapper).

ZdrojNOAA

Komentáre k článku