Sans Forgetica – nový font, vďaka ktorému sa naučíte texty omnoho skôr

V austrálskom Melbourne vyvinuli nový typ písma, vďaka ktorému sa vraj ľudia naučia čítané texty omnoho skôr, ako pri iných písmach. Nový font s názvom Sans Forgetica vynecháva časti písmen, čo podnecuje mozog.

ZDROJ | RMIT

Poznáte čítanie textu, ktorý je nahradený číslicami a v popise na sociálnych sieťach vám tvrdia, že ak to dokážete prečítať, patríte k pár percentám populácie? Je to výmysel. Naopak, iba niekoľko percent (ak vôbec) populácie nedokáže takýto text prečítať.

Tvorcovia nového fontu Sans Forgetica z austrálskej Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) stavili práve na podobný princíp trénovania mozgu a kognitívnu psychológiu. Font tvorili odborníci z viacerých odvetví, vrátane psychológov.

Z jednotlivých písmen fontu sú schválne vynechané určité časti, ktoré nechýbajú pri čítaní textov. Naopak, oči a mozog dokážu chýbajúce časti automaticky doplniť.

ZDROJ | RMIT

Podľa RMIT fontu je práve táto absencia pre lepšie pamätanie si čítaných textov. Font je tak určený pre študentov, ale pokojne aj hercov či divadelníkov.

RMIT nový font nielen vytvorila, ale rovno i otestovala na niekoľkých stovkách študentov. Podľa výsledkov sa tvorcovia fontu utvrdili, že font funguje. Študenti si lepšie pamätali text, ktorý čítali s novým fontom, ako s bežným typom písma.

ZDROJ | RMIT

Font Sans Forgetica je voľne dostupný pre všetkých. RMIT pripravila aj rozšírenie pre Chrome.

ZdrojRMIT

Komentáre k článku