Sans Forgetica – nový font, vďaka ktorému sa naučíte texty omnoho skôr

V austrálskom Melbourne vyvinuli nový typ písma, vďaka ktorému sa vraj ľudia naučia čítané texty omnoho skôr, ako pri iných písmach. Nový font s názvom Sans Forgetica vynecháva časti písmen, čo podnecuje mozog.

ZDROJ | RMIT

Poznáte čítanie textu, ktorý je nahradený číslicami a v popise na sociálnych sieťach vám tvrdia, že ak to dokážete prečítať, patríte k pár percentám populácie? Je to výmysel. Naopak, iba niekoľko percent (ak vôbec) populácie nedokáže takýto text prečítať.

https://www.youtube.com/watch?v=CEXzSehu5HM

Tvorcovia nového fontu Sans Forgetica z austrálskej Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) stavili práve na podobný princíp trénovania mozgu a kognitívnu psychológiu. Font tvorili odborníci z viacerých odvetví, vrátane psychológov.

Z jednotlivých písmen fontu sú schválne vynechané určité časti, ktoré nechýbajú pri čítaní textov. Naopak, oči a mozog dokážu chýbajúce časti automaticky doplniť.

ZDROJ | RMIT

Podľa RMIT fontu je práve táto absencia pre lepšie pamätanie si čítaných textov. Font je tak určený pre študentov, ale pokojne aj hercov či divadelníkov.

https://www.youtube.com/watch?v=PO2Eo6D5tNQ

RMIT nový font nielen vytvorila, ale rovno i otestovala na niekoľkých stovkách študentov. Podľa výsledkov sa tvorcovia fontu utvrdili, že font funguje. Študenti si lepšie pamätali text, ktorý čítali s novým fontom, ako s bežným typom písma.

ZDROJ | RMIT

Font Sans Forgetica je voľne dostupný pre všetkých. RMIT pripravila aj rozšírenie pre Chrome.

https://www.youtube.com/watch?v=Hv_ZQxi4oFY

ZdrojRMIT

Komentáre k článku