Dedič Samsungu je spájaný s korupčným škandálom

1993 - súčasnosťZDROJ | SamsungSamsung

Juhokórejská spoločnosť Samsung má po problémoch so smartfónom Samsung Galaxy Note7 na krku ďalší. Tentokrát je spájaná s korupčným škandálom.

I Če-jong (v angličtine písaný Lee Jae Yong), pokladaný za faktického šéfa celého konglomerátu Samsung Group, bol predvolaný pre podozrenie z úplatkárstva. Vo štvrtok 12. januára ho vypočúval nezávislý prokurátor.

korupčným škandálom
I Če-jongZDROJ | Reuters

Obvinený viceprezident spoločnosti na výrobu elektroniky Samsung Electronics – patriacej do spomínaného konglomerátu – a vnuk zakladateľa celého konglomerátu sa pri príchode do úradu prokurátora v Soule vo štvrtok ospravedlnil. Vyhlásil, že Samsung sa „nepredviedol pozitívnym spôsobom“.

Juhokórejská prokuratúra následne vo včerajších večerných hodinách požiadala o jeho zatknutie pre obvinenia z korupcie súvisiace so stále sa rozrastajúcim škandálom okolo prezidentky Pak Kun-hje (poskytovanie finančnej podpory prezidentkinej priateľke výmenou za výhody či služby).

korupčným škandálom
Jang Si-ho, neter Čche Son-silZDROJ | Reuters

Juhokórejská spoločnosť je obviňovaná taktiež z poskytovania finančných darov viacerým mimovládnym nadáciám, ktoré riadila prezidentkina dôverníčka Čche Son-sil, čo Samsungu umožnilo získať vládnu podporu pre kontroverzné zlúčenie podnikov.

Pozrite siUNBOXING Samsung Gear S3 classic

korupčným škandálom
Čche Son-silZDROJ | Reuters

Podľa dostupných informácii bolo venovaných 64 miliónov dolárov dvom neziskovým organizáciám, ktoré Čche údajne viedla, pričom prostriedky zneužívala na vlastné obohatenie sa.

Parlament odhlasoval už 9. decembra minulého roka dočasné odvolanie prezidentky na základe spomínaných obvinení. Ústavný súd by sa mal do šiestich mesiacov rozhodnúť, či bude musieť prezidentka natrvalo odísť z funkcie, alebo sa vráti do svojho úradu. Zatiaľ ju zastupuje premiér Hwang Kjo-an.

korupčným škandálom
Kim Chong, bývalý námestník ministra kultúryZDROJ | Reuters

Polícia v rámci vyšetrovania už prehľadala kancelárie Samsungu a zároveň I Če-jong a ďalší šéfovia popredných juhokórejských konglomerátov sa museli vlani v decembri postaviť pred zákonodarcov, ktorým odpovedali na otázky týkajúce sa korupčného škandálu.

Pozrite siSamsung uviedol novú generáciu inteligentných chladničiek Family Hub 2.0

korupčným škandálom
ZDROJ | Reuters

Aj keď otec I Če-jonga, I Kun-hi (v angličtine písaný Lee Kung Hee), je oficiálne šéfom Samsungu, zlý zdravotný stav ho v posledných rokoch donútil, aby synovi zveril významnejšiu úlohu vo vedení, v ktorom sa zatiaľ neukazuje v tom najlepšom svetle.

ZdrojReuters,Teraz

Komentáre k článku