Samsungu klesajú príjmy, podľa analytikov za to môže slabý predaj Galaxy S9

Juhokórejská spoločnosť Samsung zverejnila odhady príjmov pre druhý kvartál tohto roku. Tie sú síce v čiernych číslach, no sú najnižšie za posledných niekoľko kvartálov. Analytici hovoria o slabých predajoch top-end modelov Galaxy S9 a Galaxy S9+, ktoré mohli spôsobiť pomalší rast.

Podľa odhadol spoločnosti dokázali predaje za druhý kvartál 2018 vygenerovať rast konsolidovaného prevádzkového zisku na úrovni 5,2%, čo predstavuje 14,8 bilióna kórejských wonov (cca 11,3 miliardy eur). To je o 0,1 bilióna wonov menej (cca 76 miliónov eur), ako predpokladali analytici. Bavíme sa pritom o zisku, nie o celkových tržbách.

Tie sú na úrovni 58 biliónov wonov (cca 44,35 mld eur). Ide o 0,7% pokles medziročný pokles tržieb, no prekvapivo až 11% rast zisku. Na druhej strane Samsung v predminulom kvartáli (Q1 2018) dosiahol prevádzkový zisk na úrovni 15,64 bilióna wonov a tržby vo výške 60,56 bilióna wonov.

Podľa agentúry Reuters si Samsung udržal rast hlavne vďaka neustále rastúcej ziskovosti divízie polovodičov, teda procesorov, čipov a pamätí NAND a DRAM pre najrôznejšie zariadenia, hlavne smartfónov vrátane svetových výrobcov. Aj vďaka pripravovaným iPhonom bude rast tejto divízie ešte rásť.

Na druhej strane je divízia smartfónov, ktorej rast je aj napriek dvojici tohtoročných vlajkových lodí Galaxy S9 a Galaxy S9+ mizivý. „Bude to ťažké. Trh so smartfónmi už viac nerastie, no konkurencia sa zintenzívňuje,“ povedal pre agentúru Reuters Lee Won-sik, analytik spoločnosti Shinyoung Securities.

Po zverejnení správy Samsungu jeho akcie klesli o viac ako dva percentuálne body. Celkovo však akcie iba v tomto roku klesli o 12% najmä kvôli slabším predajom smartfónov, ktoré sú bez výraznej technologickej inovácie.

Podľa analytikov, ktorí sa vyjadrili napríklad aj pre Bloomberg, Financial Times či The Wall Street Journal je predaj modelov Galaxy S9 a S9+ najslabší od modelu Galaxy S3! Očakávaný predaj týchto modelov je na úrovni 31 miliónov kusov. Napríklad Samsungu Galaxy S7 sa predalo zhruba 50 miliónov kusov.

Slabé predaje dosvedčuje aj samotný celosvetový predaj smartfónov. V máji tohto roku totiž Apple prekonal Samsung. Podľa analýzy spoločnosti Counterpoint smartfóny Apple iPhone sa predávajú lepšie, ako modely Galaxy S9+ a Galaxy S9. V top 5 najpredávanejších smartfónov sveta má Apple tri smartfóny, Samsung len jeden.

ZDROJ | Counterpoint

 

ZdrojReuters,Samsung

Komentáre k článku