Samsung spúšťa masovú produkciu novej efektívnejšej DRAM

Kórejská spoločnosť začína s masovou produkciou novej LPDDR4X DRAM pamäte. Výhodou má byť vyššia energetická úspornosť aj menšie rozmery.

Samsung míňa veľké finančné prostriedky, aby sa udržal na špičke hneď v niekoľkých odvetviach. Tými hlavnými zostávajú displeje, ktorými výrobca osadzuje televízory či smartfóny (nielen svoje), procesory a v neposlednom rade aj pamäťové moduly.

Najnovšie sa spoločnosť stihla pochváliť, že spustila masovú produkciu prvých 10nm 16Gb LPDDR4X (Low Power, Double Data Rate, 4X) DRAM pamäťových čipov druhej generácie. V porovnaní s aktuálnou generáciou DRAM pamätí (1x-nm 16Gb LPDDR4X), ktoré výrobcovia vkladajú do svojich vlajkových lodí, má ponúknuť tohtoročný model o 10 % nižšie energetické nároky. Zachovať si pritom má rovnaké prenosové rýchlosti, a teda 533 MB/s. Prvé smartfóny s touto pamäťou sa do zariadení dostanú ku koncu tohto roka, prípadne na začiatku toho budúceho.

ZDROJ | Samsung

Samsung nezaháľal a vytvoril už aj prvú 8GB LPDDR4X DRAM pamäť. Tá pozostáva zo štyroch 10nm-class 16Gb LPDDR4X DRAM čipov s kapacitou 2 GB. Tento štvor-kanálový balík je schopný prenášať dáta s rýchlosťou 34,1 GB/s a jeho hrúbka bola znížená o 20 % v porovnaní s prvou generáciou. Aj vďaka tomu si môžu budúce smartfóny zachovať svoju hrúbku. Priestor nazvyš možno využijú na väčšiu batériu. Keď sa pozrieme na 4Gb LPDDR3 DRAM vyrábanú 20nm architektúrou z roku 2013, 16Gb LPDDR4X DRAM bude dvakrát taká rýchla.

ZDROJ | Samsung

Je vidieť, že kórejský výrobca sa naozaj snaží udržať si svoje postavenie. Dôkazom je aj nová pamäť 8Gb LPDDR5 DRAM, ktorá bola predstavená len pred dvoma týždňami. Tá má narozdiel od terajšej generácie čipov 8Gb LPDDR4X priniesť až 1,5-násobný nárast rýchlosti. Po prevedení do používania by sa toto zlepšenie mohlo odzrkadliť v prenosoch dosahujúcich 52 GB/s.

ZdrojSamsung

Komentáre k článku