Samsung SDI má nové batérie pre elektromobily. Zvýšia dojazd až na 700 km

ZDROJ | Samsung SDI

Vlastnosti a kapacita lítium-iónových batérií sa neustále vyvíjajú, takže táto, dnes už tradičná, technológia pomáha zlepšovať výdrž prenosných zariadení. Čo je však kľúčové pre elektromobily, výkonnejšie batérie predĺžia ich dojazd na jedno nabitie.

Pozrite si94-ročný vynálezca Li-ion batérií pomáha vytvoriť lepší svet

Zaujímavú inováciu v tomto smere predstavil na aktuálnom autosalóne IAA Cars 2017 vo Frankfurte Samsung SDI, jeden z lídrov vo výrobe Li-ion batérií. Že sa tak stalo práve na motoristickej show nie je náhoda.

Multifunkčná batéria Samsung SDI je modulárna. Vylepšuje využitie priestoru vo vnútri vozidla vďaka prispôsobiteľnosti batérie a predĺži dojazd. Užívatelia, v tomto prípade výrobcovia elektromobilov, môžu zmeniť počet modulov podľa potreby a tým modifikovať výslednú kapacitu – „ako keď pridávate knihy v knižnici“.

ZDROJ | Samsung SDI

Ak sa nainštaluje 20 batériových modulov, môže podľa Samsungu SDI dojazd dosiahnuť 600 až 700 kilometrov. Pri 10 až 12 moduloch namontovaných v bežnom sedane, môže byť dojazd okolo 300 kilometrov. Samsung uvedenie nových batérií vníma ako prípravu na popularizáciu elektromobilov.

Pozrite siCenový prepad Li-ion batérií prinesie lacné úložiská energie

Ďalším produktom, ktorý Samsung SDI vystavil, je „článok s nízkym profilom“. Ide o článok, ktorého výška bola znížená o viac ako 20 percent oproti súčasne vyrábaným článkom batérií. V elektromobiloch umožnia takéto batérie lepšie využitie vnútorného priestoru a otvoria nové možnosti dizajnu.

Poslednou novinkou predstavenou vo Frankfurte boli cylindrické Li-ion články nového technologického štandardu „21700“.

Článok typu „21700“ má priemer 21 milimetrov a výšku 70 milimetrov. Jeho kapacita je o 50 percent vyššia ako u existujúcich batérií štandardu 18650 s priemerom 18 milimetrov a výškou 65 milimetrov. Jeho veľkosť umožňuje maximalizáciu kapacity, životnosti a výkonu súčasne. Nové batérie, ktoré budú zároveň ekonomicky výhodnejšie, sa hodia nielen do elektromobilov, ale aj do záložných zdrojov a elektrického náradia.

Pozrite siTesla postaví v Austrálii najväčší zásobník energie za 100 dní

Články tohto typu používa aj Tesla vo svojich úložiskách Powerwall. Ako to bude s líderstvom vo výrobe Li-ion batérií potom, čo Tesla dokončí svoju Gigafactory, je otázne.

Momentálne je na špici práve Samsung SDI, ktorý v máji otvoril svoju tretiu továreň na batérie v maďarskom Goede, 30 km od Budapešti. Pridala sa tak k jeho existujúcom fabrikám v kórejskom Ulsane a v čínskom meste Xian.

ZdrojSamsung SDI

Komentáre k článku