Samsung prichádza s Mini LED TV v novej sérii Neo QLED

ZDROJ | Samsung

Samsung na predstavil modelovú radu televízorov pre rok 2021. Okrem série Neo QLED potešia používateľov modely z rady MICRO LED a Lifestyle TV. V tomto texte si pozrieme na to, čo ponúkajú QLED TV.

Samsung zvyčajne predstavuje nové TV na veľtrhu CES. Ten je kvôli pandémii presunutý do virtuálneho priestoru. Kórejská spoločnosť v predvečer konania CES 2021 predstavila svoje novinky cez videokonferenciu First Look.

ZDROJ | Samsung

Samsung vo vlajkových lodiach s 8K (QN900A) a 4K rozlíšením (QN90A) prináša novú zobrazovaciu technológiu Neo QLED. Vďaka novému svetelnému zdroju Quantum Mini LED sa technológia QLED dostáva na úplne iný level. O presné fungovanie obrazovky sa stará technológia Quantum Matrix a obrazový procesor Neo Quantum Processor optimalizovaný pre modely Neo QLED.

ZDROJ | Samsung

Mini LED technológia nie je, samozrejme, microLED technológia (novým TV s microLED sa venujeme v samostatnom článku), ale aj tak prináša veľké zlepšenie kvality obrazu oproti konvenčným LCD panelom. Diódy Quantum Mini LED majú len 1/40 (!) výšky bežnej LED diódy. Namiesto štandardnej technológie, kde sa svetlo rozptyľuje šošovkou a každá dióda je uložená zvlášť, v prípade systému Quantum Mini LED sa využívajú mikrovrstvy. Zabezpečí sa tak väčší počet diód na rovnakej ploche.

Neo QLED dokáže zobraziť jas v 12-bitovej hĺbke v 4 096 krokoch. Procesor Neo Quantum Processor dokáže realisticky upscaling, t. j. prevod obrazu do väčšieho rozlíšenia. Využíva 16 rôznych neurónových sietí s AI špecializovaných na upscaling a hĺbkové strojové učenie. Už staršie modely dokázali neuveriteľne kvalitne konvertovať obraz nielen do 4K ale aj 8K rozlíšenia.

ZDROJ | Samsung

Séria Neo QLED 8K využíva dizajnovú líniu Infinity One Design, ktorá ponúka atraktívnu (takmer) bezrámovú obrazovku. Televízory sú navyše štíhle a elegantné. Systém pripájania káblov na zadnú stranu televízora (Slim One Connect box) sa postará, aby bol vzhľad a divácky zážitok bez rušivých prvkov.

Pozrite siVyskúšali sme najnovší top-end televízor Samsung QLED 4K TV QE65Q90R

Neo QLED ponúka špičkové zvukové vlastnosti a funkcie, napríklad dynamickú technológiu Object Tracking Sound (OTS) Pro. Tá sa postará o priestorový zvuk zodpovedajúci pohybu objektov na obrazovke či systém SpaceFit Sound, ktorý analyzuje okolie televízora a upraví zvuk podľa miestnosti, kde sa TV nachádza.

ZDROJ | Samsung

Výbavu nových modelov dopĺňa množstvo rôznych funkcií. Hráči sa potešia funkcii Super ultrawide GameView. Tá umožňuje hrať nielen na bežnom širokouhlom formáte 21:9, ale aj na exkluzívnom pomere strán 32:9. Game Bar je samostatná lišta, ktorá hráčom umožní neustále sledovať a prípadne meniť kľúčové aspekty hry (pomer strán, pripojené slúchadlá atď.).

ZDROJ | Samsung

Systém Samsung Health vám pomôže s cvičením. V novej appke Smart Trainer vám pomôže aj tréner. Vďaka kamere (predávanej samostatne) sa využíva umelá inteligencia na analýzu pohybov a držania tela používateľa. Môžete sa „tešiť“ na spätnú väzbu o vašej forme, výkone aj spálených kalóriách. K dispozícii sú inštruktážne videá aj interaktívne tréningy s hlasovým ovládaním cez asistenta Bixby.

ZDROJ | Samsung

Videohovory za posledný rok získali na nebývalej popularite. V nových televízoroch vám ich zabezpečí systém Google Duo. Umožní spojiť do jednej videokonferencie až 32 ľudí naraz.

Funkcia PC on TV umožňuje k televízoru pripojiť ľubovoľný počítač a využiť veľkú a kvalitnú obrazovku ako monitor. Prostredníctvom webového prehliadača si môžete otvoriť kancelárske programy MS Office 365 a prezerať či editovať dokumenty.

ZDROJ | Samsung

Uff, pamätáte si na časy, keď televízor bol obyčajný prístroj, pri ktorom sme sa najviac tešili ak disponovali diaľkovým ovládačom? Mimochodom, tie začne Samsung tento rok dodávať so solárnymi článkami. Dajú sa dobíjať vonkajším aj interiérovým svetlom, v prípade nutnosti ich dobijete aj cez USB port. Ide o vítanú ekologickú inováciu, ktorá má v priebehu siedmych rokov ušetriť takmer sto miliónov batérií typu AAA (tzv. mikrotužková batéria). Samsung okrem toho využíva pri ich výrobe plasty z recyklovaných fliaš, ovládač obsahuje 24 % recyklátu.

ZDROJ | Samsung

Modelový rad Samsung Neo QLED 8K pre rok 2021 (QN800A a QN900A) bude k dispozícii vo veľkostiach 65″, 75″ a 85″ (165, 190 a 216 cm). Modely s rozlíšením 4K (QN90A a QN85A) sa budú predávať aj v menších verziách od 50″ (127 cm).

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku