Samsung predstavil ďalší špičkový snímač, Sony vyzerá, že zaostáva

ZDROJ | Samsung

Sony ako najväčší výrobca snímačov pre záznam obrazu pre seba a desiatky ďalších výrobcov spotrebnej elektroniky, vrátane smartfónov, pôsobí akoby v poslednom čase zaostávalo. Samsung totiž predstavil ďalší špičkový snímač pre smartfóny, ktorý má síce „len“ 50 Mpx, ponúka ale množstvo praktických technológií.

ZDROJ | Samsung

Koncom leta minulého roka Samsung prekvapil až 108 Mpx snímačom a veľkosťou 1/1,33″, ktorý sa už stihol objaviť vo viacerých top-end smartfónoch. Teraz prichádza s ďalšou novinkou, snímačom ISOCELL GN1 s rozlíšením 50 Mpx, ktorý však ponúkne podstatne väčšie snímacie body.

Kým snímač s rozlíšením 108 Mpx mal jeden pixel vo veľkosti 0,8 mikrometra, nový snímač bude disponovať pixlami vo veľkosti 1,2 mikrometra. To je o polovicu viac, čo v preklade znamená, že snímač bude schopný zachytávať viac svetla. Inak povedaná, čím viac svetla snímač zachytí, tým lepší bude výsledný obraz.

ZDROJ | Samsung

Snímač však podporuje aj technológiu Tetracell, vďaka čomu sa 4 pixle správajú ako jeden. Ich veľkosť je potom 2,4 mikrometra čím sa stávajú extrémne citlivé a teda viac ako vhodné pre snímanie v zhoršených svetelných podmienkach. V tomto prípade je navyše výhoda v tom, že snímač vyžaduje menšie nároky od stabilizácie, resp. s rovnakou stabilizáciou je schopný zachytiť podstatne lepšie zábery. V prípade Tetracell sa síce výsledný záber „zmenší“ na 12,5 Mpx, no to je stále dosť aj na vytlačenie na väčší formát.

Nech technológií v novom snímači ISOCELL GN1 nie je málo, tak ho Samsung vybavil aj technológiou Dual Pixel, kedy sa každý bod na snímači správa ako snímač pre autofókus. Novinkou má byť technológia Smart-ISO pre inteligentný výber nastavenia citlivosti ISO. Novinke nechýba možnosť natáčania v HDR v reálnom čase, ale ani elektronická stabilizácia postavená na gyroskopickom snímači. Čerešničkou na torte je schopnosť snímania 8K Ultra HD videí s 30 fps. Snímač ISOCELL GN1 sa má do masovej výroby dostať ešte tento mesiac a tak ho určite uvidíme v pripravovaných modeloch nie len juhokórejského výrobcu.

ZDROJ | Samsung

Sony však nezaostáva. Nedávno Sony Semiconductor Solutions predstavilo napríklad snímače pre IoT s AI.

Spoločnosť však predstavila aj špeciálne SenSWIR snímače schopné záznamu viditeľného i neviditeľného spektra pre komerčné použitie. Sony s vývojom snímačov vôbec nespí, no aktuálne sa venuje komerčnej sfére, keďže pre spotrebiteľov má zatiaľ dostatočne kvalitné snímače so skladanou technológiou, ale aj 2×2 OCL snímače.

ZdrojBusiness Wire

Komentáre k článku