Samsung predstavil 7-nm čipset Exynos 9825 pre nové vlajkové lode

ZDROJ | Samsung

Len pár hodín pred tlačovou konferenciou Galaxy UNPACKED predstavil Samsung nový čipset Exynos 9825 postavený na 7-nm architektúre, ktorý nahrádza doterajší Exynos 9820.

Čipset Exynos 9820, ktorý v súčasnosti poháňa celú sériu smartfónov Samsung Galaxy S10, dostáva nového nástupcu. Exynos 9825 prechádza z 8-nanometrovej architektúry na nový 7-nm výrobný proces, ktorý čipsetu zabezpečí nižšiu spotrebu energie a nižšiu produkciu tepla aj napriek tomu, že čipset prinesie vyšší výkon najmä v oblasti grafických výpočtov.

ZDROJ | Samsung

Samsung po prvý krát pri tomto čipsete použil výrobnú technológiu EUV (Extreme Ultraviolet Litography), ktorá spoločnosti umožní vyrobiť jemnejšie a presnejšie obvody pri prechode na menšiu architektúru. Väčšina parametrov čipsetu sa však oproti predchádzajúcej generácii nelíši. Exynos 9825 využije rovnakú dvojicu jadier M4 Cheetah s taktom 2,73 GHz, dvojicu Cortex-A75 s taktom 2,31 GHz a štvoricu jadier Cortex-A55 s taktom 1,95 GHz.

Pozrite siSamsung Galaxy Watch Active2 sú tu ani nie pol roka od pôvodných

Vymenené nebolo ani jadro Mali-G76, no Samsung údajne zvýšil jeho základnú frekvenciu, čo by mu malo zabezpečiť prevahu nad grafickým výkonom predchádzajúceho čipsetu. Ako veľmi sa frekvencia zmenia, to už Samsung neprezradil. Vďaka úspornejšej architektúre by sa však v praxi mala prejaviť dlhšia výdrž batérie aj pri dlhšom hraní mobilných hier.

ZDROJ | Samsung

Na svojom mieste zostal aj 4G LTE modem Shannon 5000 s Cat.20 pre sťahovanie a Cat.13 pre odosielanie. Tento modem síce natívne nepodporuje nové siete 5. generácie, no čipset v spojení s modemom Exynos Modem 5100 už áno. Samsung tak v najbližšej sérii vlajkových lodí pravdepodobne predstaví aj samostatný 5G variant, ako tomu bolo pri sérii Galaxy S10.

Samsung súčasne popri vlastných čipsetoch Exynos využíva na vybraných trhoch aj čipsety Snapdragon. Už dnes by sme sa teda mali na tlačovej konferencii Galaxy UNPACKED dozvedieť, či nové smartfóny využijú nový Exynos 9825 a či po jeho boku bude stáť minuloročný čipset Snapdragon 855, alebo už vylepšený Snapdragon 855+.

ZdrojSamsung

Komentáre k článku