Samsung prechádza naplno na 8K rozlíšenie, podporovať ho bude AI

ZDROJ | Samsung

Samsung na výstave CES 2020 v americkom Las Vegas chystá predstaviť úplne nové televízory s Quantum Dot displejmi. Novinky majú lákať na displej „bez rámika“ a špičkové technológie, vrátane umelej inteligencie.

Pozrite siSamsung Q900R – prvý 8K televízor ohúril i sklamal zároveň

Nové smart televízory od Samsungu prídu s označením Q950TS. Pôjde o nástupcov minuloročných modelov Q950R. Úplnou novinkou má byť tzv Infinity Design, ktorý má minimalizovať rámik okolo displeja. Ten je, minimálne na fotkách od Samsungu, takmer neviditeľný. Hlavne tie časti po stranách, ktoré majú mať len 2,3 mm, no odtučňovacou kúrou prešiel aj rámik pod displejom. Ten má mať podľa Samsungu len 1,5 cm, čo patrí medzi najtenšie aké Samsung v televízoroch má. Displej má tak tvoriť 99% prednej plochy.

ZDROJ | Samsung

Displej má už spomínané rozlíšenie 8K Ultra HD, teda 7 680 x 4 320 px. Obrovské rozlíšenie zatiaľ nemá podporu, no napríklad v takom Japonsku už tamojšia televízna spoločnosť ohlásila TV vysielanie v 8K rozlíšení. 8K rozlíšenie je možné nájsť už aj na YouTube a nebude trvať dlho kým sa takéto rozlíšenie nezačne objavovať aj na streamovacích službách.

Vo vnútri si našiel miesto nový procesor 8K Quantum, ktorý je podporovaný umelou inteligenciou a strojovým učením. Hlavným benefitom má byť upscaling na 8K Ultra HD rozlíšenie, takže dlho postačí aj kvalitné 4K Ultra HD rozlíšenie zdrojového obrazu. Televízor má ale disponovať funkciou pre dekompresiu 8K obrazu cez 4K linku, ktoré sa chystajú využívať práve streamovvacie služby pre šetrenie dát, resp. prenosovej rýchlosti.

ZDROJ | Samsung

Zaujímavo znie využívanie AI v televízore aj pre zvuk. Umelá inteligencia má rozpoznávať objektovo orientovaný zvuk OTS+ (Object Tracking Sound Plus) v zobrazovanej scéne a na základe toho vytvárať priestorový efekt aj z reproduktorov televízora. Reproduktory majú tiež schopnosť spolupracovať s kompatibilnými soundbarmi s novou funkciou Q-Symphony, pomocou čoho budú schopné generovať 9.1.4-kanálový zvuk.

Funkcia AVA (Active Voice Amplifier) má zas na základe sledovania okolitých zvukov upravovať hlasitosť zvuku, aby bolo podanie zvuku čo najlepšie pre divákov.

Novinkou Samsung Q950TS série má byť aj akýsi domáci komorník Digital Buttler,, ktorý sa bude starať o pripojiteľné zariadenia v domácnosti cez Bluetooth a Wi-Fi. Samozrejmosťou je podpora najznámejších hlasových asistentov vrátane Google Assistant, Amazon Alexa či domáci Samsung Bixby.

Kedy a za akú cenu prídu nové televízory Q950TS dostanú na náš trh nie je zatiaľ známe. Rovnako nie sú známe ani uhlopriečky, no predpokladať môžme, že budú rovnaké, ako v prípade série Q950R, teda 55, 82 a 98 palcov, no očakávať môžeme aj nový rozmer okolo 70-75″.

ZDROJ | Samsung

ZdrojSamsung

Komentáre k článku