Samsung pootvoril okno do budúcnosti technológií

ZDROJ | Samsung

Na tohtoročnej výstave IFA v Berlíne Samsung Electronics usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej odhalil svoje zámery vyvíjať produkty a služby pre formovanie budúcej éry konektivity.

„Spoločnosť Samsung má jedinečnú pozíciu na poskytovanie celého radu špičkových produktov a služieb UI a IoT založených na širokom portfóliu televízorov, displejov, audia, domácich spotrebičov a samozrejme aj mobilných zariadení“, povedal Hyun-Suk Kim, prezident a CEO divízie spotrebnej elektroniky Samsung Electronics. Každej z uvedených oblastí sa následne venoval podrobnejšie.

Umelá inteligencia a siete novej generácie

Samsung sa dlhodobo angažuje pri vývoji štandardu sietí 5G, aj pri tvorbe potrebného hardvéru, ktorý umožní vyrábať príslušné koncové zariadenia. (V oblasti infraštruktúry sa najviac angažujú firmy ako Ericsson, Nokia, Huawei, no najväčším hráčom v segmente čipov pre mobilné siete 5G je Qualcomm.)

ZDROJ | Samsung

Sieťová infraštruktúra 5G je predpokladom novej éry prepojeného života, preto sa Samsung aktívne podieľa na jej zavádzaní. Do konca tohto roku predpokladá spustenie prvej širokopásmovej služby pre domácnosti v USA na báze fixného bezdrôtového prístupu 5G.

Pozrite si5G na dosah – Samsung predstavil Exynos Modem 5100 pre nové siete

Rovnako dôležitá umelá inteligencia (UI) motivuje Samsung, aby sa intenzívne venoval aj tejto oblasti. Výsledkom je, že v posledných mesiacoch oznámil investície vo výške niekoľkých miliárd dolárov na zabezpečenie integrácie výskumu v oblasti hardvéru, softvéru a služieb.

ZDROJ | Samsung

V nových výskumným centrám UI, ktoré má po celom svete (najnovšie pribudlo v Cambridge v Spojenom kráľovstve) Samsung zamestnáva zhruba 1000 renomovaných výskumníkov UI. Ich úlohou bude do roku 2020 vyvinúť užívateľsky orientovanú umelú inteligenciu so systémom hĺbkového učenia, ktorá zlepší životy užívateľov.

Nová méta obrazu a domáce spotrebiče plné nápadov

O tom, že Samsung patrí k lídrom technológií TV panelov niet pochybností. Potvrdzuje to aj predstavenie revolučných TV QLED s rozlíšením UltraHD 8K na IFA 2018. Q900R QLED 8K s kompletným 8K upscalingom s umelou inteligenciou bude dostupný v uhlopriečkach 65 „, 75“, 82 „a 85“. O televíznej novinke sme písali v samostatnom článku, viď nižšie.

Pozrite siAko sme očakávali – 8K QLED od Samsungu je tu!

Medzi trendmi zobrazovacej techniky figurujú aj ďalšie dve technológie, ktoré už Samsung predstavil skôr – The Wall, špičková micro LED mega obrazovka s uhlopriečkou 146“ (370,8 cm) určená pre podnikové a verejné prezentácie a nový model radu The Frame s uhlopriečkou 49″ (124,5 cm). Tento panel umožňuje používateľom jednoduchý prístup k špeciálne upraveným umeleckým dielam, ktoré sa dajú zobraziť na obrazovke bez nutnosti komplikovaného vyhľadávania a upravovania. Získate tak digitálny umelecký obraz na stene, alebo kdekoľvek v priestore.

https://www.youtube.com/watch?v=Ki6f_kdjLgA

Ponuka Art Store, z ktorej možno obrazy čerpať sa naďalej rozširuje a v súčasnosti obsahuje viac ako 850 umeleckých diel z renomovaných umeleckých inštitúcií, vrátane štátneho múzea v Berlíne, múzea Victoria & Albert a Tate.

Pozrite siUmelá inteligencia v roli jasnovidca vidí cez steny

Zážitok z kvalitného videa doplní aj excelentný zvuk, ktorý dokážu priniesť prémiové soundbary HW-N950 a HW-N850 od spoločnosti Samsung a Harman Kardon. Obe zvukové lišty podporujú zvuk Dolby Atmos a DTS: X pre pôsobivé zvukové prostredie.

ZDROJ | Engadget

V budúcnosti, ale deje sa to už dnes, sa kuchyňa stane centrom domácnosti so spotrebičmi pôsobiacimi ako inteligentní personálni asistenti. Istým spôsobom je to vlastne návrat k tradícii vývojom po špirále. Dnes chcú ľudia viac ako kedykoľvek predtým transformovať svoje domáce životy, preto Samsung vyvíja celý rad špičkových riešení UI a IoT pre domácnosti a životný štýl. Spomeňme „domáce hračky“ ako smart chladničku Family Hub s hlasovým ovládaním, práčku Quick Drive, ktorá dokáže vyprať oblečenie za polovicu času, alebo originálnu rúru na pečenie Dual Cook Flex.

Mobilná komunikácia novej generácie

Samsung predstavil svoju vlajkovú loď medzi smartfónmi Galaxy Note9 už začiatkom augusta v New Yorku a jeho recenziu sme uviedli aj na našich stránkach. Galaxy Note9 je naozaj maximalistický kúsok, určený pre mobilných puristov. Dodáva sa v dvoch verziách vnútornej pamäte – 128 GB alebo 512 GB, ktoré je možné doplniť pamäťovou kartou microSD s kapacitou maximálne 1 TB.

Pozrite siSamsung Galaxy Note9 – voľba náročných

Smartfón je nadupaný technológiami, pripomeňme len špeciálny stylus S Pen, revolučne doplnený o technológiu Bluetooth Low Energy (BLE). S Pen teraz umožňuje napríklad cez Bluetooth aj diaľkové ovládanie prezentácie, aj keď je telefón vzdialený 10 metrov.

https://www.youtube.com/watch?v=iHe5-9Bu5O4

Na IFA 2018 Samsung prezentoval aj nové vodotesné smart hodinky Galaxy Watch, ktoré prvýkrát predstavil s Galaxy Note9. Kombinujú vzhľad tradičných hodiniek s inteligentnou technológiou. Zlepšená výdrž batérie na viac ako 80 hodín pri bežnom používaní (až 168 hodín pri nízkom používaní, platí pre Galaxy Watch 46 mm)  eliminuje potrebu častého nabíjania a pridáva voľnosť. Integrovaná konektivita LTE, rovnako ako Wi-Fi, umožňuje hodinkám využívať sieťové funkcie aj bez pripojenia k smartfónu.Aj hodinkám sme sa už venovali v samostatnom článku.

Na Slovensku by mali byť Samsung Galaxy Watch dostupné od 7. septembra, takže technologickí nadšenci môžu začať šetriť.

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2018 ďakujeme spoločnostiam Panasonic a Samsung.

ZdrojSamsung

Komentáre k článku