Samsung ponúkne lacné SSD QLC disky s kapacitou do 4 TB

Tí, ktorí potrebujú pracovať a ukladať s obrovským množstvom dát vedia, že čím väčší disk, tým pohodlnejšiu prácu budú mať. Nakoniec síce naplnia aj ten, no trvá to o čosi dlhšie. Aj preto Apple v najnovšom MacBooku Pro 15 ponúka až 4 TB SSD disk. Pýta si zaň ale až 3 840 €! Samsung má iné riešenie.

ZDROJ | Samsung

Juhokórejský výrobca ho nazval 4TB QLC SSD (nejde však o oficiálny názov disku). Z názvu je jasné, že pôjde o 4 TB SSD disk, no aj skratka QLC ponúka zaujímavé vysvetlenie.

Quad Level Cell technológia so 64 vrstvami dovoľuje do jednej bunky zapísať 4 bity. Vďaka tomu sa na disk dokáže uložiť podstatne viac dát, ale zároveň vyžaduje menej energie. Samsung hovorí až o 50% znížení potrebnej energie na získanie dát z pamäte.

QLC technológia bude mať ale aj iné pozitívum mimo počítačov či notebookov. Vďaka nej bude Samsung schopný vyrábať 128 GB pamäte pre mobilné zariadenia, vrátane microSD kariet.

ZDROJ | Samsung

Nový model od Samsungu bude mať klasický rozmer 2,5″ disku. Postavený je ne 1 Tb V-NAND čipoch 4. generácie. Rýchlosť sekvenčného zápisu sa má pohybovať na úrovni 520 MB/s, rýchlosť sekvenčného čítania má byť 540 MB/s.

To sú rýchlosti, ktoré ponúkajú aj 3-bitové TLC disky výrobcu. Práve na tie sa Samsung odvoláva hlavne čo sa týka výkonu aj vďaka technológii TurboWire. O životnosti Samsung ale zatiaľ mlčí, asi vie prečo.

Rovnako nie sú známe ani ceny či detailnejšie informácie o disku. Vieme však, že bude vyrábaný s kapacitami 1, 2 a 4 TB. Ceny by mali byť ale nižšie, ako ceny súčasných SSD diskov s rovnakými kapacitami.

ZDROJ | Samsung

 

ZdrojSamsung

Komentáre k článku