Samsung otvára cestu k superrýchlym nabíjačkám pre mobily

Namiesto desiatok minút, či niekoľkých hodín, minúty. Takto chcú skrátiť čas nabíjania „superchargery“ nielen pri elektromobiloch, ale aj pri smartfónoch, tabletoch, alebo notebookoch.

Viacerí výrobcovia mobilných IT zariadení už takéto riešenia predstavili, najmä v súvislosti s rozhraním USB typu C.

Pozrite siiComboStand – trojitá bezdrôtová nabíjačka pre iPhone, Apple Watch a AirPods

Takéto rýchlonabíjanie s výkonom 25W s názvom Super Fast Charging predstavil Samsung pri svojom novom smarfóne Galaxy A70.

Nabíjačka so štandardom USB Power Delivery nabije batériu Galaxy A70 s kapacitou 4 500 mAh za 100 minút. Slušný výkon, no stále to nie je očakávaná revolúcia. Tú by mohli vyvolať ale nové radiče pre rýchlonabíjanie, ktoré Samsung aktuálne predstavil.

Štvornásobný výkon pre „supernabíjačky“

Dva nové čipy – radiče USB typu-C (PD) – SE8A a MM101 podporujú až 100W nabíjanie a spĺňajú najnovšie špecifikácie USB-PD 3.0. S novými regulátormi PD sú nabíjačky schopné komunikovať so zariadením, aby poskytovali optimálne množstvo energie pre efektívnejšie nabíjanie prostredníctvom autorizovaných produktov.

Pozrite siSamsung Galaxy S10e – kompaktná vlajková loď bez kompromisov

Oba čipy sú vybavené eFlash pamäťou, ktorá umožní diaľkovú aktualizáciu ich firmvéru a dokážu dodať výkon až spomínaných 100 wattov (20V / 5A). SE8A je prvým PD regulátorom na trhu vybaveným Secure Element, čím pridáva ďalšiu úroveň zabezpečenia pre PD kontroléry.

ZDROJ | Samsung

Model SE8A podporuje autentifikačný program založený na certifikátoch pre nabíjačky typu USB typu C a zariadenia, ktoré zabraňujú zneužitiu neschválených produktov. So zvýšenou bezpečnosťou otvára SE8A možnosti pre nové druhy exkluzívneho obsahu a služieb, vyhradených len pre určitú značku, umiestnenie alebo udalosť.

MM101 podporuje algoritmus symetrického šifrovania Advanced Encryption Standard (AES) pre autentifikáciu produktu a dokáže aj monitorovať vlhkosť, aby sa zaistili bezpečnejšie podmienky nabíjania.

Čoskoro na trhu

Nabíjačky s výkonom až 100 W vybavené novými radičmi namiesto bežných 10 W nabíjačiek bude možné využívať okrem smartfónov aj s inými mobilnými zariadeniami, ako sú tablety, alebo notebooky.

Pozrite siČo je to nabíjačka a prečo niektoré nabíjačky nabíjajú pomalšie?

Nebude to však možné jednoduchou zámenou starej nabíjačky. Aby sa dalo rýchlonabíjanie využiť, musí byť v zariadení aj batéria schopná akceptovať väčší nabíjací výkon a riadiaci obvod, ktorý si bude vymieňať dáta s rýchlonabíjačkou.

Snáď sa však podobné riešenia čoskoro rozšíria a stanú sa štandardom. Samsung už spustil  sériovú výrobu čipu SE8A a v prípade MM101 dodáva odberateľom výrobné vzorky.

ZdrojSamsung

Komentáre k článku