Samsung NX11: Nezrkadlo s jednoduchším ovládaním?

Samsung ešte pred jedným z najväčších „sviatkov“ roka, CES 2011 Las Vegas, predstavil vynovený takmerzrkadlo model NX10, ktorý vybavil svojou najnovšou funkciou i-Function pre vraj jednoduchšie ovládanie. Nezabudol ani na niekoľko noviniek.

 Samsung NX11

Určite si pamätáte na nedávny model NX100, v ktorom Samsung ako v prvom svojom fotoaparáte použil nový systém i-Function pre jednoduchšie a rýchlejšie ovládanie funkcií fotoaparátu na objektíve. Druhým modelom, z ktorého dnešná novinka taktiež vychádza je model NX10, ktorý sa veľmi podobá na zrkadlovku, no skúsenejší okamžite uvidí zásadné rozdiely. A je tomu tak. Namiesto veľkého, robustného tela na vás čaká pomerne malé a spratné telíčko s rozmermi 123 x 87 x 40 mm a hmotnosťou 353 gramov. Hoci výrobca zatiaľ nezverejnil všetky detaily o novom modeli NX11, je prakticky isté, že v ňom bude osadený CMOS čip s rozlíšením 14,6 Mpx a veľkosťou APS-C, teda rovnaký ako v modeli NX100. Rovnaký je aj 3-palcový AMOLED displej na zadnej stene. Ten ponúkne VGA rozlíšenie, výborné podanie farieb a kontrast. Ak preferujete klasické fotografovanie cez hľadáčik, určite sa potešíte VGA elektronickému hľadáčiku, v ktorom uvidíte množstvo doplnkových informácií ako na displeji. Nechýbajú ani manuálne režimy snímania či možnosť natáčania videa. To NX11 zvládne v HD kvalite (720p) pri 30 fps, teda bežná klasika na súčasnú dobu. Nie je to Full HD, ale aspoň nezožerie SDHC kartu tak rýchlo.

 Samsung NX11

Priorita objektívu?

Systém i-Function výrobca mierne pozmenil a na nových objektívoch je zobrazená malá ikonka, ktorá vás bude informovať na aké príležitosti je objektív určený. Napríklad klasický seťák 18-55 mm má ikonky dve: portrét a krajinu. Pri prepnutí režimu do režimu priority objektívu (áno, aj taký novinka ponúka) a maximálnom „zoome“ sa fotoaparát nastaví na scénický režim portrétu. Pri minimálnej ohniskovej vzdialenosti sa zas nastaví do režimu „krajina“. Celkom šikovné, nemusíte prepínať medzi dvoma režimami manuálne, hoci podobné nastavenia zvládajú inteligentné auto režimy konkurencie už dávnejšie. Viac o funkcii i-Function sa dočítate v článku o modeli NX100 z jesene 2010. Novinka by sa mala na trhu objaviť na jar budúceho roka za cenu okolo 650 USD teda približne 490 €. Presná špecifikácia by mala byť zverejnená na blížiacom sa CES 2011 v Las Vegas začiatkom januára.

Komentáre k článku