Samsung má robotický vysávač s funkciou umývania za cenu, ktorá prekvapí

Ak ste rozmýšľali nad robotickým vysávačom, možno vás zaujme novinka Samsung PowerBot-E, ktorá spája dve zariadenia do jedného. A ak čakáte vysokú cenu, tu prichádza celkom milé prekvapenie.

Samsung na trh uvádza úplne nový robotický vysávač PowerBot-E modelovej rady VR5000 (VR05R5050WK), ktorý nielen zmenil svoj tvar na okrúhly, ale pridáva aj funkciu umývania.

Štandardne dokáže vysávať vďaka hlavnej a dvojici bočných kief, ako ich poznáme z iných vysávačov. Zvláda na jedno nabitie až 150 min prevádzky a podlahovú plochu 150 m2. Batéria má kapacitu 3 400 mAh. Plné nabitie trvá 4 hodiny. Zaujímavé je porovnanie kapacity a času výsávania s konkurenciou. Samsung sa porovnáva s lídrom segmentu, kde model Roomba e5 od iRobot má batériu s kapacitou 1 800 mAh.

Pozrite siSamsung PowerBot VR7000M – vsadil na saciu silu

Nechýba ovládanie pomocou aplikácie, vysávač je pripojiteľný aj na Wi-Fi sieť. Využíva apikáciu SmartThings. Výhodou je, že ide o inteligentné ovládanie, napríklad ak opustíte dom, tak sa vysávač zapne a vysáva. Okrem SmartThings je k dispozícii aj samostatná aplikácia pre vysávač s názvom PowerBot-E, ktorá zaberie menej miesta v pamäti.

Aplikácia dokonca sleduje stav jednotlivých komponentov a ich opotrebenie. Počas tlačovej konferencie boli hodnoty na vysávači, ktorý si už niečo prežil stále na 100%.

V balení však nájdete aj hardvérové diaľkové ovládanie pre spustenie základných funkcií. To sa hodí, ak ho chce zapnúť aj niekto, kto nemá po ruke smartfón so spárovanou aplikáciou.

Novinkou je mopovanie, kde nechýba elektronické čerpadlo, ktoré dávkuje vodu len keď sa reálne mopuje. Nehrozí tak, že voda vyteká, ak sa vysávač nabíja v dokovacej stanici, prípadne vtedy, ak nie je mopovanie zapnuté. Na to sme v redakcii zvedaví, vysávač určite budeme chcieť vyskúšať.

V balení sa nachádza dvojica handričiek z mikrovlákna. Celkovo sa používa 4 dcl vody. Žiadny saponát však výrobca neodporúča, takže nejde reálne o umývanie, ale len o čistenie podlahy vodou po povysávaní.

Nie je možné dokonca naprogramovať vysávač trebárs v štýle pondelok a v stredu vysávaj a piatok aj mopuj. Ak raz dáte na vysávač handričku, tak zakaždým bude využívať aj mopovaciu funkciu. Handričku jednoducho umyjete pod tečúcou vodou.

Pozrite siiRobot Braava jet m6 je o dva kroky vpred, cena je však extrémna

Novinka je vhodná skôr do domácností, kde nemáte kombináciu koberca a podláh. Totiž vysávač nevie vynechať koberec pri vysávaní, teda len ak okolo koberca nalepíte magnetický pás, robot ho vynechá. Treba na to myslieť.

Samsung má v prípade novinky PowerBot-E aj vyšší sací výkon v porovnaní s väčšinou konkurencie na trhu. Meraný sací výkon je 5 W, pritom na porovnanie známa Roomba e5 ponúkne sací výkon na úrovni 1,5 W.

Údaje poskytuje Samsung na základe interného testovania v móde Max. Účinnosť vysávania tvrdých podláh hlavnou kefou by tak mala byť 91%, zatiaľ čo pri iRobot je to podľa Samsungu 80%. Hlučnosť je mimochodom 77 dB. Všimnite si na nasledujúcom obrázku aj zaujímavé príslušenstvo na zbernej nádobe. Samsung tu umiestnil „metličku“ na čistenie vysávača s nožom pre rezanie vlasov.

Novinka má 4 spôsoby vysávania, režim Zig-Zag, Auto Mode (Random Mode), Edge Mode a Spot Mode. Navigačný systém využíva gyroskop. Zberná nádoba má aj HEPA filter, ktorý je umývateľný. Celkovo sa nádoba aj ľahko a jednoducho vysypáva. Výška vysávača je 85 mm, takže by mal dokázať zájsť pod rôzne kreslá a pohovky.

Ak ste očakávali, že Samsung si za PowerBot-E pýta stovky eur, možno vás prekvapíme. Ide síce o zariadenie 2v1, no nie je to vlajková loď výrobcu. Mopovanie je navyše skôr doplnkovou funkciou, samostatný robotický mopovač novinka nenahradí. Cena je však vcelku prijateľná, 399 eur podľa nás robí z novinky produkt, ktorý môže na trhu zaujať.

Komentáre k článku