Samsung má prvú modulárnu microLED telku do obývačky

ZDROJ | Samsung

Samsung počas výstavy CES 2019 predstavuje nový televízor postavený na technológii microLED. O tej sme počuli o čosi viac práve vďaka Samsungu ešte minulý rok, kedy predstavil telku The Wall. Tá však bola skôr pre biznis účely. Novinka do obývačky je menšia a zjavne aj dostupnejšia.

ZDROJ | Samsung

Pozrite siČo je to microLED, technológia ktorá má poraziť aj OLED?

Samsung The Wall z minulého roka upriamil pozornosť na neprávom odstrkovanú technológiu displejov, tzv. microLED. Okrem LCD a OLED totiž existuje ešte niekoľko ďalších technológií displejov, ktoré ale kvôli obmedzenosti masového nasadenia ostávajú v ústraní.

MicroLED ale môže spraviť celkom slušnú dieru do sveta. Namiesto organických LED diód, ktoré sú nestále využíva anorganické. Práve vďaka tomu nepotrebuje žiadne podsvietenie. V skratke ide o panel, ktorý využíva výhody OLED a LCD displejov dokopy. Viac o microLED sme ale popísali v samostatnej téme o tejto novej technológii.

ZDROJ | Samsung

Kým Samsung v minulom roku predstavil 146″ microLED televízor The Wall, tento rok na stánku ukazuje až 219″ (5,56 m) verziu s až neskutočným pomerom strán 32:9. Tento kúsok je skôr do biznis prostredia, no má hlavne ukázať, aké takmer neobmedzené možnosti ponúka microLED displej od Samsungu – je ho možné škálovať do rozmerov a formátov podľa prianí zákazníka. Toho firemného, ktorý nebude mať problém zaplatiť určite šialené peniaze za takúto obriu stenu.

Zároveň však Samsung ukázal „iba“ 75″ 4K Ultra HD model The Wall pre domácnosti. Zaujímavosťou je, že tento panel môže byť základom pre ďalšie televízory. Teda podľa Samsungu stačí k 75″ telke priložiť ďalšie moduly a zväčšiť ju na 80″ či 90″. Z 4K UHD televízora tak môže vzniknúť 8K či 10K telka. MicroLED má mať tú výhodu, že bude bezrámikový.

ZDROJ | Samsung

Žiaľ, nový microLED televízor nebude zatiaľ dostupný na žiadnom trhu. Samsung chcel len ukázať, že technológiu microLED má už pripravenú na komerčné využitie. MicroLED televízor by sme ale mohli vidieť ešte tento rok, veď rovnako výrobca pred rokom predstavil komerčnú 8K telku a ku koncu roka sa jej finálna verzia dostala aj na trh.

Ak sa aj dostane na trh, televízor bude poriadne drahý. MicroLED technológiou sa nezaoberá žiadny z veľkých hráčov, čo Samsungu dáva možnosť byť doslova monopolom, ktorý si určí cenu akú uzná za vhodnú.

ZDROJ | Samsung

ZdrojSamsung

Komentáre k článku