Samsung hľadí do budúcnosti autonómnych áut. Predstavil DRVLINE

Výrobcovia spotrebnej elektroniky nehodlajú zostať bokom pri vývoji systémov pre riadenie autonómnych áut. Nedávno predstavila svoje riešenie vyvíjané v spolupráci s HERE firma LG a zahanbiť sa nedá ani Samsung.

Na výstave CES 2018 predstavila spoločnosť Samsung Electronics hardvérovú a softvérovú platformu DRVLINE. Táto technológia umožní automobilkám vyvíjať prispôsobiteľné, technologicky vyspelé autonómne vozidlá.

Platforma pritiahne vývojárov

„Počas riadenia auta robí ľudský mozog neustále nesmierne zložité operácie,“ uviedol John Absmeier, senior viceprezident strategickej obchodnej jednotky pre Autonómne systémy/ADAS spoločnosti HARMAN a viceprezident divízie Smart Machines spoločnosti Samsung Electronics.

Pozrite siTri nové technológie, ktoré Samsung ukáže na CES 2018

„Ako ďaleko je tá pouličná lampa? Vkročí ten chodec na vozovku? Za ako dlho naskočí namiesto oranžovej červená? Priemysel urobil v oblasti automatizácie úžasný pokrok, ale počítače v autách sa stále zďaleka nedokážu vyrovnať schopnostiam našich mozgov. Platforma DRVLINE je so svojou otvorenosťou a vysokým výpočtovým výkonom prvým zásadným krokom k vybudovaniu ekosystému, ktorý umožní úplnú autonómiu“, dodal J. Absmeier.

https://www.youtube.com/watch?v=c0VaqiWp65I

Mnohé HW a SW platformy pre autonómnu jazdu nútia koncových užívateľov používať určitú konkrétnu technológiu danú výrobcom v rámci balíčkov „všetko alebo nič“.

Platforma DRVLINE je však postavená tak, aby umožňovala spoluprácu dodávateľov. Jej softvér je možné upravovať a komponenty a technológie je možné integrovať do výsledného riešenia podľa potreby.

Pozrite siLG a HERE tvoria novú telematiku pre autonómne autá

To umožní OEM výrobcom vyrábať najpokročilejšiu autonómnu technológiu a zároveň vyvíjať systémy autonómneho riadenia úrovne 5.

ZDROJ | Samsung

(Úroveň 5 autopilota garantuje úplnú schopnosť vozidla pohybovať sa bez zásahu vodiča v ľubovoľných podmienkach. Auto je pripravené na všetky alternatívy a situácie, zvládne aj jazdu mimo cesty v teréne. Palubnému počítaču stačí zadať len cieľ cesty a autopilot sa o všetko postará. Žiadna automobilka zatiaľ autopilotom 5. úrovne nedisponuje.)

Pozrite siHyundai a Kia zavedú do áut asistenta s umelou inteligenciou

Podľa Young Sohna, prezidenta a hlavného strategického pracovníka spoločnosti Samsung je vývoj autonómnych systémov riadenia príliš veľkou a zložitou výzvou na to, aby ho úspešne zvládli v rozumnom čase jednotlivé firmy. Prostredníctvom platformy DRVLINE pozýva Samsung partnerov z automobilového priemyslu, aby sa pridali a pomohli formovať podobu áut budúcnosti.

Prvá fáza už tento rok

V minulom roku uskutočnil Samsung niekoľko dôležitých krokov pre etablovanie sa v automobilovom biznise. Patrí k nim akvizícia spoločnosti HARMAN špecializujúcej sa na prepojené technológie, vytvorenie spoločnej strategickej obchodnej jednotky pre automobilové technológie, založenie Automobilového inovačného fondu v hodnote 300 mil. USD, alebo rad investícií a partnerstiev na podporu spolupráce v rámci automobilového priemyslu.

ZDROJ | Samsung

Prvou iniciatívou DRVLINE bude už tento rok kamera na varovanie pri odchode z jazdného pruhu, adaptívny tempomat, výstražný systém pred kolíziami, algoritmy, schopné upozorňovať na chodcov a automatické núdzové brzdenie.

Pozrite siVízia 5G podľa Samsungu

Medzi ďalšie technické vychytávky zamerané na automobilový priemysel patrí prvá anténa pripravená pre siete 5G, ktoré umožnia rýchle dátové pripojenie. Samsung patrí k výrobcom, ktorí aktívne pracujú na vývoji technológie 5G.

ZdrojSamsung Electronics

Komentáre k článku