Samsung Galaxy Z Fold2 5G príde aj na Slovensko. Poznáme detaily

O novej, druhej generácii rozkladacieho smartfónu Samsung Galaxy Z Fold 5G sme vás už informovali po predstavení novej série Note20. Informácie však neboli úplné, Samsung nový Z Fold2 zahalil rúškom tajomstva, no dnes už vieme aj to, že dorazí na Slovensko. Čo dokáže a aká bude cena novinky?

Aktuálna situácia okolo vírusu COVID-19 mení aj spôsob komunikácie výrobcov. Narozdiel od tlačoviek s tisíckami účastníkov z celého sveta sa väčšina predstavení produktov a služieb presúva do virtuálneho priestoru. Má to svoje výhody aj nevýhody. Napríklad na pripojenie k tlačovej konferencii o predstavení ďalších detailov o Z Fold2 5G sme mali dva dni. Bolo jedno, v ktorom čase sa pripojíme, jednoducho nebol presne stavený termín len rozpätie.

Je to pre novinára sloboda, úspora času – nikam necestuje, netrávi hodiny na letiskách a „nezabíja“ čas presúvaním sa, správne informácie dostane navyše v modernom priestore, ktorý je komplet virtuálny a pripojí sa vtedy, keď mu to najviac vyhovuje. Navyše prezentácia Samsungu bola na vysokej úrovni, podobne ako na živej tlačovej konferencii, boli k dispozícii prednášky, ale aj tzv. „experience“ zóny, kde sme si virtuálne mohli jednotlivé funkcie a novinky pozrieť.

Čo nám však chýba? Osobné stretnutie, osobné skúsenosti. Síce sme spoznali nové funkcie a to aj virtuálne, no nemôžeme zariadenie držať v rukách a zažiť ten pocit z reálneho fungovania vybraných funkcií či spracovania novinky. Na náš prvý dojem si musíte počkať. Avšak veríme, že Z Fold2 5G budeme v redakcii držať v rukách už čoskoro a vy dostanete opäť informácie z prvej ruky.

Pozrite siSamsung Galaxy Z Fold2 – nová generácia skladačky má odolnejší displej

Úprimne, sme radi, že Samsung po úvodných problémoch s uvedením prvej generácie Samsung Galaxy Z Fold na produkt nezanevrel. Jednoducho tak to chodí, ak chcete vybudovať novú kategóriu, nie vždy je prvá generácia úspešná. Môže za to často aj „predbehnutie“ doby, alebo uponáhľanie sa s technológiou, ktorá nie je ešte pripravená na komerčné používanie. V redakcii však vieme, že rozkladacie displeje už môžu postupne dopĺňať inak pomerne nudné portfólio smartfónov na trhu.

Zatiaľ si však musíte dávať veľký pozor na displej a strpieť aj nejaké tie chýbajúce vlastnosti smartfónu. Pri Z Fold2 5G to však veľmi neplatí. Nie je to „V-čko“, kde v zásade po rozložení dostanete smartfón, aký si kúpite bežne.

Z Fold2 5G nie je „len“ štýlovka, vyzerá to byť poriadny pracovný ale aj zábavný stroj, kde je kompromisov v porovnaní s bežným top smartfónom minimum a naopak, prichádza obrovský displej po rozložení!

Áno, ak ste si už čítali naše prvé informácie o Samsung Galaxy Z Fold2 5G, tak viete, že po rozložení je displej veľký až 7,6″. Ide o tzv. FOLED displej, ktorý je teraz krytý kvalitnejším sklom UTG a mal by byť odolnejší voči poškodeniu. Oproti zariadeniam Note na prvý pohľad nejde o výrazne väčší displej, no vedzte, že nárast uhlopriečky o 0,7″ navyše bez zakrivenia bude poriadne citeľný.

Nehovoriac o tom, že Z Fold je cesta, kde budeme mať čoskoro kľudne aj 9-palcové displeje, už dnes totiž Z Fold 2 5G dokáže nahradiť po rozložení menšie tablety. Veľkou devízou novinky má byť 120 Hz obnovovacia frekvencia displeja, ktorú výrobca dokáže ponúknuť práve aj na rozkladacom displeji.

Podľa štúdií Samsungu, napríklad práve s rozkladacími smartfónmi výrazne stúpol záujem o sledovanie videí či hranie hier na takýchto zariadeniach. Majitelia rozkladacieho smartfónu sledujú videá o 71% viac, ako pri používaní bežného smartfónu. Hranie hier sa zvýšilo o 35%.

Pozrite si4 dôvody, prečo rád používam Samsung Galaxy Z Flip

Zaujímavé je aj to, že na displeji Fold až 34% používateľov spúšťa 2 aplikácie naraz (na dispsleji), zatiaľ čo na bežných smartfónoch sú to len 4% používateľov. Pri vývoji Samsung Galaxy Z Fold2 sa snažil výrobca dať na skúsenosti ľudí, ktorí s pôvodnou generáciou pracovali. Preto nová generácia prináša zlepšenia na viacerých úrovniach, i keď na prvý pohľad nie sú tak výrazne viditeľné.

Z nášho pohľadu je veľkým krokom hlavný displej. Teraz už nemá výrez v pravej hornej časti, jednoducho roztrovíte veľký 7,6-palcový displej s malou dierkou pre fotoaparát. Výhodou sú aj užšie rámiky okolo displeja. Ešte väčší rozdiel je na prednom Infinity-O displeji, ten sa zväčšil zo 4,6″ na 6,2″, čo je výrazné navýšenie, ktoré umožní používať Z Fold2 5G v zavretom stave úplne plnohodnotne. Ak je novinka zložená, tak v tenšej časti má 13,8 mm namiesto 15,7 mm, v hrubšej je to 16,8 mm namiesto 17,1 mm.

Potešujúce je, že Z Fold2 5G ponúkne po otvorení stereo reproduktory. Vylepšená je aj konštrukcia otvárania, ktorá zostane otvorená v rozmedzí 75 – 115°. V novinke sa môžete tešiť na tzv. App Continuity, ak si otvoríte mapu na vonkajšom displeji, po roztvorení zariadenia vidíte tú istú mapu na veľkom displeji.

Vďaka otváracej konštrukcii sa môžete tešiť aj na prispôsobenie viacerých aplikácií, ktoré sa prispôsobia režimu roztvorenia. Ak máte Z Fold2 5G v štýle „notebooku“ jednoducho na hornej strane displeja vidíte video a v spodnej ovládacie prvky videa. V Galérii vidíte hore fotografie a v spodnej časti informácie o fotografiách či iné ovládacie prvky.

Pri pozretí na kalendár vo vrchej časti vidíte trebárs mesačný náhľad na kalendár a v spodnej poznámky na konkrétny deň. Ide samozrejme o natívnu podporu aplikácií v režime roztvorenia.

Pri fotografovaní so Z Fold2 5G vidíte nielen snímanú scénu, ale aj fotografiu, ktorá sa práve uložila do galérie. Veľkou výhodou je, že v prípade selfie si viete fotografie vytvoriť s hlavným fotoaparátom. Stačí Z Fold 2 5G roztvoriť naplno a sledovať menší 6,2-palcový displej.

Ak využívate hlavný 7,6-palcový displej napríklad pri nahrávaní videí, môžete počas nahrávania vidieť výrazne viac informácií. Ešte lepšie to je pri editovaní videa, jednoducho je tu priestor na nástroje pre jeho editáciu, zatiaľ čo v inej časti obrazovky sledujete video počas úprav. Hlavný fotoaparát využíva 3 snímače, kde sa môžete tešiť na známy 12 Mpx ultraširokouhlý, širokouhlý a teleobjektív.

Mimochodom Z Fold2 5G má hmotnosť až 282 gramov. V tomto tele sa ukrýva 4 500 mAh batéria, nechýba podpora 5G a vnútornú 256 GB pamäť dopĺňa 12GB RAM.

ZDROJ | Samsung

Pozrite siSamsung Galaxy Fold – prvý skladací smartfón, ktorý si môžete kúpiť

Podľa nášho názoru však oceníte veľký displej najmä pri písaní e-mailov, chatovaní cez sociálne siete. V jednej časti obrazovky môžete mať kľudne dve aplikácie, v spodnej klávesnicu a len si vyberáte, do ktorého okna píšete. Z Fold2 5G je rozhodne zariadenie, kde sa oplatí používať viaceré okná naraz.

Medzi dvojicou aplikácií môžete dokonca presúvať napríklad obrázky vďaka Drag and Drop. Napríklad vloženie prílohy do e-mailu bude takto výrazne jednoduchšie, ako si napríklad v druhej časti obrazovky otvoríte dokumenty či galériu.

Ak sa vám novinka páči, vedzte že bude dostupná aj na Slovensku len v značkových predajniach Samsung a v e-shopoch Samsung.sk a alza.sk v dvoch farebných prevedeniach Mystic Bronze a Mystic Black a to už veľmi skoro, od 18. septembra 2020 za 1 999 eur!

Žiaľ len vo vybraných krajinách, kde Slovensko nepatrí, je možné si prostredníctvom online portálu upraviť dizajn modelu Galaxy Z Fold2 5G pomocou štyroch farebných variantov pántu Hideaway Hinge – Metallic Silver (strieborná), Metallic Gold (zlatá), Metallic Red (červená) and Metallic Blue (modrá).

Novinku si u nás však môžete predobjednať už od dnes. So smartfónom získate aj 4-mesačné predplatné YouTube Premium zdarma. Okrem toho pri nákupe Galaxy Z Fold2 5G z oficiálnej slovenskej distribúcie automaticky získate aj poistenie náhodného poškodenia po dobu jedného roka od dátumu nákupu zariadenia.

A na vybraných trhoch bude k dispozícii aj prémiová verzia Samsung Galaxy Z Fold2 5G Thom Browne Edition. Tu nájdete v jednom balení množstvo zariadení vrátane slúchadiel Buds Live, nových hodiniek Galaxy Watch3 či rôzne kryty a príslušenstvo k zariadeniam v balení Thom Browne Edition vrátane Z Fold2. Nechýba dokonca softvérová úprava Z Fold2.

ZDROJ | Samsung

Zaujímavé je, že ak budete vlastniť Samsung Galaxy Z Fold2 5G, môžete využiť službu Galaxy Z Premier Service, vďaka ktorej budete mať po ruke špeciálne zostavený tím produktových špecialistov. Vďaka nim sa podľa výrobcu jednoduchšie dohadujú schôdzky a individuálne konzultácie s expertami a je tiež možné jednoducho zistiť, ako naplno využiť všetky vlastnosti Galaxy Z Fold2 5G.

Okrem toho pri nákupe Galaxy Z Fold2 5G z oficiálnej slovenskej distribúcie získate automaticky spomínané poistenie náhodného poškodenia po dobu jedného roka od dátumu nákupu zariadenia. A v neposlednom rade sa môžete tešiť na priebežné aktualizácie operačného systému Android v troch generáciách.

Komentáre k článku