Samsung dokáže vyrobiť 16 TB SSD. V 2,5“ krabičke

V tematickom článku o SSD diskoch sme spomenuli, že v roku 2016 sa očakáva predstavenie prvých 6-8 TB SSD diskov a o rok neskôr by mal trh dosiahnuť métu 16 TB.

SSD Samsung

SSD disk Samsung – ilustračné foto

O to viac nás prekvapilo, že Samsung už teraz predstavil 16 TB SSD, a to v klasickom 2,5“ balení, aké používajú disky notebookov. Disk s označením PM1633a je poskladaný až z 500 pamäťových modulov, ktoré sú naukladané v 48 vrstvách. To je prvý háčik – SSD-čko je tak dvakrát hrubšie, ako bežné 2,5“ disky, a to výrobca zrejme nemá na mysli najtenšie 7 mm modely.

Do dnešných tenkých notebookov by ste disk možno ani nenatlačili. Primárne je určený do serverového segmentu, čo Samsung demonštroval predstavením zostavy so 48 novinkami pod kapotou, teda pamäťou 768 TB. Nuž a tým veľkým hákom, ktorý sme spomínali v úvode, je cena presahujúca 5 000 dolárov.

Vtipné je, že v porovnaní s dnešnými 2 TB SSD-čkami za 1 000 € vychádza novinke približne o polovicu lepší pomer cena/výkon. Do úvahy však treba vziať aj fakt, že Samsung nezverejnil o nových diskoch takmer žiadne informácie – nepoznáme ich výkon, životnosť ani ďalšie dôležité parametre. Vysoká hustota navyše takmer iste bola dosiahnutá na úkor kvality a trvácnosti pamäťových buniek.

Každopádne, novinka ukazuje smer a potenciál Flash pamätí, ktoré ešte niekoľko rokov môžu spokojne rásť.

Zdroj a foto: Samsung, Slashgear

Komentáre k článku