Samsung chce v TV preraziť s technológiou Mini LED, prináša aj telku na terasu

ZDROJ | Samsung

Samsung chce ponúknuť najlepšiu možnú kvalitu obrazu a preto od základu prekopal LED podsvietenie svojich televízorov. Pozrite sa, prečo by práve nová generácia televízorov pre rok 2021 mala priniesť vo svete televízorov doslova revolúciu.

S televízormi QLED je tu už Samsung nejakú dobu, no teraz prichádza s novou technológiou Samsung Quantum Matrix / Mini LED. Novinkou podsvietenia sú tzv. Mini LED-ky, ktoré sú 40x menšie ako pôvodné LED. Do jedného TV panelu ich tak výrobca dokáže dať namiesto tisícok až desaťtisíce. Sú to veľmi jemné plochy, vďaka čomu je možné lepšie podsvietiť časť, ktorá je pri zobrazovaní podstatná. Nedochádza pritom k rozptylu svetla, ako to bolo pri bežnom LED podsvietení. Jednoducho obraz by mal byť výrazne detainejší.

Samsung si svoje Mini LED-ky vyrába sám, sú podľa výrobcu úplne iné ako tie, ktoré používa vo svojich televízoroch s Mini LED konkurencia. Pred podsvietenie mini LED Samsung dal navyše tzv. mikro vrstvu, ktorá zlúči diódy a prázdne miesta medzi nimi – táto technológia sa volá Quantum Matrix. Až vtedy dostanete finálny výsledok detailného a kvalitného obrazu v televízoroch označovaných ako Neo QLED.

ZDROJ | Samsung

Mini LED je v podstate hardvérová záležizosť, dôležité je však, čo Samsung dokáže robiť s technológiou ďalej. Využíva totiž procesor s umelou inteligenciou s pokročilým AI Upscalingom – v najvyššej verzii televízorov Samsung AI Quantum Matrix PRO Procesor 8K, ktorý využíva neurónovú sieť.

Pozrite siSamsung prichádza s Mini LED TV v novej sérii Neo QLED

Po novom je k dispozícii až 16 neuronových sietí, namiesto jednej. Každá sa stará o svoju časť, preto by mal mať obraz lepšie textúry, vidieť by ste mali na detailoch jemnejšie hrany, celkovo dostanete viac detailov, hlbšiu čiernu, väčšiu hĺbku a výrazne menej šumu.

ZDROJ | Samsung

Aby bolo možné pri každej úrovni jasu reprodukovať 100% farieb, Samsung zavádza aj technológiu 100% objem farieb. Vďaka zlúčeninám zinku a selénia dokázal zabezpečiť, že všetky farby pri každej úrovni jasu svietia maximálne tak, ako majú vyzerať. Samsung telky pomenováva ako úplne novú genreráciu televízorov, s novou úrovňou obrazu aj zvuku.

Novú technológiu zobrazenia si môžete užiť v nových modeloch pre rok 2021 série QN900A a QN800A s panelom Neo QLED 8K, takže ponúknu 8K rozlíšenie ale aj tzv. Infinity Screen či práve procesor Neo Quantum Procesor s technológiou Quantum Matrix PRO. Tieto modely sú dostupné v uhlopriečkach 85, 75 a 65 palcov. Zaujímavosťou je rozhodne aj diaľkové ovládanie so solárnym nabíjaním.

ZDROJ | Samsung

K Neo QLED modelom, avšak s rozlíšením 4K patria aj série QN95/90A a QN85A, ktoré nájdete aj v menších uhlopričekach a to okrem 85, 75 a 65 aj v 55 palcovej. Dokonca QN95/90A bude k dispozícii aj v 50 palcovj verzii.

Zaujímavé je, že najväčšie uhopriečky 85 palcov sa dostali aj do najdostupnejších sérií, konkrétne aj do Q70A a Q60A. K dispozícii bude aj najmenší televízor, vhodný do priestorov, ktoré si práve menšiu uhlopričku vyžadujú  s označením Q50A. Uhlopriečka má v tomto prípade 32 palcov.

ZDROJ | Samsung

Dizajn nových modelov je minimalistický, všetky top modely s 8K rozlíšením majú len 15 mm hrúbku. Viete si ich zavesiť na stenu a samozrejme One Connect Box dáte mimo, je po novom tenší a môže byť pripojený aj na zadnú časť stojanu. Zaujímavosťou je, že One Connect Box môžete umiestniť kľudne aj mimo obývačky, napríklad do rozvodnej skrine k routeru. Kábel z televízora je však kúsok hrubší, cca. 7-8 mm, máte tu všek všetko vrátane napájania. Stále však ide o riešenie, ktoré pri inštalácii mimoriadne oceníte.

ZDROJ | Samsung

Výbavu nových modelov dopĺňa množstvo rôznych funkcií. Hráči sa potešia funkcii Super ultrawide GameView. Tá umožňuje hrať nielen na bežnom širokouhlom formáte 21:9, ale aj na exkluzívnom pomere strán 32:9. Game Bar je samostatná lišta, ktorá hráčom umožní neustále sledovať a prípadne meniť kľúčové aspekty hry (pomer strán, pripojené slúchadlá atď.).

ZDROJ | Samsung

Samsung má pritom stále k dispozícii aj lifestylové televízory The Sero, The Serif, The Terrrace, The Frame, ku ktorým pribudne tento rok The Premiere – iný pohľad na televízor v podobe projektora.

ZDROJ | Samsung

Samozrejmosťou je podpora Smart TV, nechýba dokonca ani Magio GO, HBO GO, O2 TV, Skyling CZ, Mall TV,Lepsi.tv alebo aj Voyo. V tomto smere treba uznať, že sa Samsung snaží dostať k vám čo najviac lokálneho obsahu.

ZDROJ | Samsung

Novinkou je aj režim Multi View (okrem toho, že sledujete televízny kanál v časti obrazovky viete aj zdieľať obrazovku telefónu) a aj možnosť videohovorov cez Google Duo. Dá sa to využiť aj pre cvičenie, môžete sledovať video na YouTube s tréningom a na časti obrazovky môže byť obraz z vašej kamery smartfónu. Máte možnosť nechať si zobraziť aj viac zdrojov obrazu a len si vyberiete z ktorého pôjde zvuk.

ZDROJ | Samsung

Novinkou je PC v TV. Vzdialený prístup k počítaču z vášho televízora, samozrejmosťou je Samsung Dex. Nechýba ani možnosť ovládať cez televízor prvky vášho Smart Home. Poteší aj zvuk, v najvyšších moeloch sleduje pohyb a tak sa snaží prinášať napríklad zvuk letiacieho lietadla do tej časti obrazovky, kde sa lietadlo práve nachádza.

Dokonca je k dispozícii od Q70A vyššie aj technológia aktívneho zosilňovania hlasu. Ak napríklad niekto u vás zapne vysávač, televízor automaticky zvýši hlasitosť, aby ste počuli, čo sa na obrazovke deje. V najvyšších modeloch nájdete podporu Dolby Atmos/DTS:X.

ZDROJ | Samsung

The Frame bude tento rok o 50% tenší, pribudnú aj nové farby či výškovo nastaviteľné flexibilné nožičky. Novinkou sú aj tzv. My Shelf, police vyrobené presne v štýle televízorov The Frame, ktoré vám umožnia televízor „zakomponovať“ do interiéru, aby bol na prvý pohľad neviditeľný.

The Sero – prvý vertikálny otočný televízor pre mobilný kontent sme už v redakcii vyskúšali. V tomto roku bude rozšírená distribúcia do viacerých predajných kanálov.

A potešíme aj tých, ktorí by radi sledovali telku aj na terase. Samsung má totiž model The Terrace, ktorý prichádza konečne aj k nám. Výhodou je odolnosť IP55, je to tak odolný televízor voči striekajúcej vode, proti prachu a hmyzu či vysokým teplotám (odporúča sa do 50° C).

ZDROJ | Samsung

Tešiť sa môžete na 4K rozlíšenie, technológiu QLED a dokonca je možné si k televízoru dokúpiť aj špeciálny outdorový soundbar. Televízor The Terrrace bude k dispozícii v uhlopriečke 55 palcov za cenu 3 899 €, ale aj 65 palcov v cene 4 999 € či dokonca 75 palcov v cene 6 499 €.

ZDROJ | Samsung
ZDROJ | Samsung

Komentáre k článku