Samsung bude dávať do smartfónov 64 Mpx snímače. Na čo je to dobré?

ZDROJ | Samsung

Samsung predstavil dva nové snímače pre smartfóny so 64 a 48 Mpx rozlíšením. Tieto malé šialenosti tak budeme stretávať v najnovších modeloch výrobcu, 64 Mpx snímač sa možno objaví aj v pripravovanom modeli Galaxy Note 10, prípadne Galaxy S11.

Pozrite siSony chce do smartfónov napratať 48 Mpx fotoaparáty

ZDROJ | Samsung

Oba nové snímače patria do série ISOCELL snímačov, ktoré Samsung vyrába už nejaký ten piatok. Model Bright GW1 bude mať 64 Mpx, model Bright GM2 bude mať 48 Mpx. V oboch prípadoch sú snímače vybavené Tetracell technológiou.

Jej úloha je teoreticky veľmi jednoduchá, no technologicky veľmi prepracovaná. Tetracell technológia spracováva svetlo zo 4 pixlov a vytvára z nich jeden pixel do výsledného obrazu. Vďaka tomu sa nebudeme trápiť s 48, alebo 64 Mpx fotkami, ale v telefóne budú 12 a 16 Mpx zábery. To úplne na bežné fotenie stačí.

Samsung ale ide ešte ďalej a technológiu Tetracell dokážu nové snímače „vypnúť”. Výsledkom budú práve 48 a 64 Mpx zábery tak, ako ich zosníma snímač. Fungovať to má iba pri dobrom svetle, inak bude snímač vždy využívať 4 pixle pre jeden výsledný. O to, kedy má scéna dostatok svetla bude, samozrejme, rozhodovať, umelá inteligencia.

ZDROJ | Samsung

Snímač GW1 má byť navyše schopný spracovávať obraz v HDR v reálnom čase, čo si máme predstaviť ako schopnosť snímača „vidieť” scénu tak, ako ju vidíme my, ľudia. Snímač je tiež vybavený technológiou Dual Conversion Gain (DCG), ktorá má konvertovať svetlo dopadajúce na snímač na elektrický signál podľa osvetlenia prostredia. Plusom má byť aj možnosť 480 fps natáčania Full HD videí.

64 Mpx snímač je pritom bežnej veľkosti 1/1,7″, resp. pixel má 0,8 μm. Vďaka technológii Tetracell ale jeden výsledný pixel zo snímača má prakticky 4x väčšiu plochu. Nové snímače sa majú začať masovo vyrábať v druhej polovici roka.

„S viac pixlami a pokročilými technológiami pixlov Samsung ISOCELL Bright GW1 a GM2 prinesú do dnešných najmodernejších mobilných zariadení novú úroveň fotografovania, ktorá pomôže vylepšiť spôsob, akým zaznamenávame naše každodenné životy”, povedal Yongin Park, výkonný viceprezident pre snímače v Samsung Electronics.

 

ZdrojSamsung

Komentáre k článku