Samsung a Stanford vyvinuli OLED displej s hustotou pixelov až 10 000 PPI

ZDROJ | JESHOOTS.COM

Výskumníci zo Stanfordu a spoločnosti Samsung oprášili výskum v oblasti solárnych panelov, na ktorom následne postavili celkom nový druh OLED panelu. S hustotou pixelov na úrovni 10 000 PPI môže priniesť revolúciu vo virtuálnej realite.

Spolupráca tímov na „recyklácii“ staršieho výskumu nových elektród pre ultratenké solárne panely priniesla nečakané ovocie. Je ním nová generácia OLED panelov, vďaka ktorej by sme sa mohli už v najbližších rokoch dočkať nevídaného skoku v rozlíšení obrazoviek televízorov, smartfónov aj VR headsetov.

Štandardný smartfón dnes disponuje LCD prípadne OLED obrazovkou s hustotou 400 až 500 pixelov na jeden palec (PPI). Nový výskum by mohol na trh priniesť obrazovky s hustotou pixelov až na úrovni 10 000 PPI. Pri tak vysokej hustote už skutočne nehrozí, že vo virtuálnej realite budete schopní rozpoznať jednotlivé pixely na obrazovkách, ktoré sú vo VR headsetoch typicky uložené len pár centimetrov od očí.

Pozrite siOculus Quest 2 – virtuálna realita ešte nepovedala svoje posledné slovo

Nový OLED panel využíva základnú vrstvu zo striebra, od ktorej sa odráža svetlo do reflexívnej kovovej vrstvy zloženej z „nanostĺpov“ vzájomne vzdialených menej ako jednu vlnovú dĺžku svetla. Každý pixel na nanovrstve je rozdelený do štyroch sub-pixlov, ktoré dokážu meniť svoje odrazové schopnosti a tým ovplyvňovať, aké farby budú v pixloch rezonovať. „Využili sme fakt, že v nanomierke dokáže svetlo tiecť okolo prekážok ako voda,“ dopĺňa fungovanie panelu Mark Brongersma, profesor Stanfordskej univerzity.

ZDROJ | Stanford University

Celý nápad na vývoj novej generácie OLED panelov vznikol medzi rokmi 2016 až 2018, kedy Won-Jae Joo z výskumnej divízie spoločnosti Samsung (SAIT), počúval na Stanfordskej univerzite prednášku o ultratenkých solárnych paneloch. Vtedy si uvedomil, že táto technológia má využitie aj v zobrazovacích paneloch a tak v podstate okamžite po prednáške vtedajšieho absolventa Majid Esfandyarpoura vznikla spolupráca Stanfordu so spoločnosťou Samsung.

Pozrite siČo robí automobilový LiDAR v novom iPhone 12 Pro a Pro Max?

Ďalším krokom vo výskume bude snaha spoločnosti Samsung vyrábať takéto meta-OLED panely aj vo väčšej mierke. Potrvá to však ešte zopár rokov, kým bude možné novú generáciu OLED panelov vyrábať masovo, čomu sa navyše môžu ešte postaviť do cesty vysoké výrobné náklady.

ZdrojStanford University

Komentáre k článku