Salvádor je prvou krajinou na svete, kde sa z Bitcoinu stala oficiálna mena

ZDROJ | Reuters

Karibský štát Salvádor sa stal prvou krajinou na svete, kde sa z Bitcoinu stala oficiálna mena, ktorú povolil štát.

Kým vo svete sa štáty snažia kryptomeny skôr regulovať a zdaniť, v karibskej krajine Salvádor zvolili opačný prístup. Prezident Salvádoru, Nayib Bukele, tak splnil svoj sľub urobiť z Bitcoinu legálne platidlo. Zákon o akceptovaní kryptomeny prešiel miestnym kongresom.

Pozrite siVenezuela zverejnila detaily ohľadne svojej kryptomeny Petro

Bitcoin tak bude v Salvádore povýšený na rovnakú úroveň ako americký dolár a to už do 90 dní. Bitcoin sa tak bude môcť využívať ako platidlo za služby a tovary. Výnimku budú mať podniky, ktoré nedokážu zabezpečiť technológiu na spracovanie takýchto transakcií. Takých bude zo začiatku asi väčšina. Hlavná časť salvádorskej ekonomiky je závislá na peniazoch, ktoré posielajú domov občania, ktorí emigrovali do zahraničia za lepšími podmienkami.

Na druhej strane Salvádor takýmto spôsobom podporil revolučné platidlo a rôzne technologické startupy, ktoré vidia v Bitcoine veľký potenciál.

Samozrejmosťou je, že takýto krok pritiahne nové investície, inovácie a taktiež turistov. Pre Bitcoin a ďalšie kryptomeny ide zároveň o dobrú správu, keďže sa môže opäť očakávať ich rastúci trend. Ten bol zastavený nedávnymi reštrikciami kryptomien zo strany Číny a Indie.

ZDROJ | Momentum Fotograh / Shutterstock.com

Pozrite siMarshallove ostrovy budú namiesto dolára používať kryptomenu

Na druhej strane, podobné pokusy o oživenie ekonomiky pomocou kryptomien tu boli už v minulosti. Stačí si spomenúť na neslávne známu venezuelskú kryptomenu Petro, ktorá skončila ako prepadák. Nahradiť americký dolár vlastnou kryptomenou zase skúšajú Marshallove ostrovy, ktoré nedávno spustili vlastnú kryptomenu Sovereign.

ZdrojBBC,CNBC

Komentáre k článku